Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of middle school students' anxiety towards science course according to different variables
- Tez No: 937488
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarının sınıf düzeylerine göre değişimi incelenmiştir. Bu doğrultuda ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarının cinsiyete, ailenin ekonomik düzeyine, akademik başarıya, aile eğitim düzeyine, geçmiş öğrenmelerine ve yaşanılan yere göre değişimi ele alınmıştır. Araştırma sürecinde nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı bölgelerinde ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerden normal öğretim yapan, ikili öğretim yapan, taşımalı, yatılı, özel, imam hatip gibi okul türlerine göre örneklem oluşturulmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek üç faktörden oluşmaktadır. Bu faktörler ders kaygısı, sınav kaygısı ve ilgi olarak sınıflandırılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS istatistiksel analiz programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyete, sınıf düzeyine, okullarda uygulana öğretim şekillerine, okul türüne, yaşanılan yere, ailenin ekonomik durumuna, akademik başarı, ebeveyn eğitim durumu, geçmiş öğrenmeler, ders içi öğrenme ve ders dışı uygulamalara göre fen bilimleri dersine yönelik kaygı olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu süreçte sınıf seviyesi arttıkça kaygının arttığı ve kızların erkeklere göre daha kaygılı olduğu belirlenmiştir. İkili öğretim ve büyükşehirde öğrenim gören çocukların daha kaygılı oldukları, okul türüne göre yatılı ve taşımalı okullardaki bireylerin kaygılarının fazla olduğu, ailenin eğitim durumu ve ekonomik gelirinin arttıkça kaygının azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca bireyin geçmiş öğrenmeleri, akademik başarısı, ders dışı aldığı destekler kaygının daha az olmasında etkili olmaktadır. Ders içi uygulamalarda ise deney uygulamalarının kaygıyı azalttığı görülmüştür. Kaygıyı azaltmak için ortaöğretime geçiş sınavının aşamalı olarak gerçekleştirilmesi, derslerin etkinlik temelli olarak yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in secondary school students' anxiety towards science course according to their grade levels were examined. In this regard, the changes in secondary school students' anxiety towards science course according to gender, family economic level, academic success, family education level, past learning and place of residence were discussed. In the research process, the general screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of students studying at secondary school level in different regions of Turkey in the 2023-2024 academic year. A sample was created from students in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of secondary school according to school types such as regular education, dual education, busing, boarding, private, imam hatip.“Anxiety Scale for Science Lessons”was used as a data collection tool in the study. The scale consists of three factors. These factors are classified as course anxiety, test anxiety and interest. SPSS statistical analysis program was used to analyze the data. As a result of the research, it was tried to determine whether there is anxiety about the science course according to gender, grade level, teaching styles applied in schools, school type, place of residence, economic status of the family, academic success, parental education level, past learning, in-class learning and extracurricular practices. In this process, it was determined that anxiety increased as the grade level increased and girls were more anxious than boys. It has been determined that children studying in dual education and in metropolitan cities are more anxious, that the anxiety of individuals in boarding and busing schools is higher depending on the type of school, and that anxiety decreases as the educational status and economic income of the family increases. In addition, the individual's past learning, academic success, and extracurricular supports are effective in reducing anxiety. In in-class applications, it has been observed that experimental practices reduce anxiety. In order to reduce anxiety, it is recommended that the secondary education entrance exam be carried out gradually and that the courses be structured on an activity-based basis.