Sağlık çalışanlarında örgütsel körlük ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between organizational blindness and personality traits in health workers
  1. Tez No: 937489
  2. Yazar: DUYGU TEMEL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının örgütsel körlük düzeyleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ordu Devlet Hastanesi ve Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık personelleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise her iki kurumda çalışan doktor, diğer sağlık personeli, idari ve destek personeli olarak çalışan 352 çalışan oluşturmaktadır. Bunun yanında katılımcılara Örgütsel Körlük Ölçeği ile Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği online olarak uygulanmıştır. Sağlık çalışanlarından elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve karşılaştırmalarda parametrik testlerden bağımsız örneklem t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Yaş değişkeninde gruplar arasındaki birim farklılıklarının fazla olması nedeniyle analizinde nonparametrik testlerden Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının örgütsel körlük ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Örgütsel Körlük, Kişilik ilişkisine dair bulgular yapılan analizlere göre bu araştırmada; bekar sağlık çalışanlarının örgüt yapısı düzeyinde örgütsel körlüklerinin,evli sağlık çalışanlarından yüksek olduğu, yaş ve kıdem arttıkça sorumluluk düzeyinin arttığı, eğitim ve gelir düzeyi azaldıkça bireylerin sorumluluk düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. Sonuç: Sağlık çalışanları ile yapılan bu çalışmada örgütsel körlük ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının dışadönüklük özellikleri arttığında işin rutinlik düzeyine ilişkin örgütsel körlüklerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, dışadönük bireylerin işlerinin rutinleşmesiyle birlikte, iş ortamındaki değişiklikleri veya gelişmeleri daha az fark etme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Sektör yapısı, bireysel etmenler ve örgüt yapısı boyutunun kişilik özelliklerinden etkilenmediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to examine the relationship between organizational blindness levels and personality traits of healthcare professionals. Material and Method: The study's population comprises healthcare professionals employed at the State and the Training Research Hospitals in Ordu. The sample group consists of 352 employees working as doctors, other healthcare personnel, and administrative and support personnel in both institutions. The participants received online administration of the Organizational Blindness and the Five-Factor Personality Scales. The data obtained were analyzed with the SPSS program, and independent sample t-test and ANOVA were used for comparisons. Due to the large unit differences between groups in the age variable, the Kruskal-Wallis test was used for the analysis. Organizational blindness and the personality characteristics of healthcare professionals were examined using correlation analysis. Results: According to the findings of this study on the relationship between Organizational Blindness and Personality, it has been determined that single health workers have higher organizational blindness than married health workers, that the level of responsibility increases with age and seniority, and the level of individuals' liability increases as education and income levels decrease. Conclusion: In this study on healthcare professionals found a link between organizational blindness and personality traits. It was concluded that as healthcare workers' extraversion levels increased, so did their organizational blindness to the routineness of their work. Extroverts, according to research, are less likely to notice changes or developments in the workplace as their jobs become more routine. There was no impact of personality traits on sector structure, individual factors, or organizational structure dimensions.