Mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik kaygılarına ve akademik başarılarına etkisi
The effects of the mobile augmented reality applications on secondary school 7th grade students' anxiety towards science and academic achievements
- Tez No: 628124
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik kaygılarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir.“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesinde mobil artırılmış gerçeklik (MAG) uygulaması bu kapsamda fen bilimleri dersinde kullanılarak; bu uygulamanın fen bilimlerine yönelik kaygı ve akademik başarı değişkenleri üzerindeki etkileri ortaya koyulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara il merkezinde eğitim veren bir ortaokulun yedinci sınıfında öğrenim gören 44 öğrenci (deney grubu 22 öğrenci, kontrol grubu 22 öğrenci) oluşturmuştur. Araştırma 2018–2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yedinci sınıf fen bilimleri dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama sonrasında deney grubunda bulunan 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve öğrencilerin uygulama ile ilgili görüşleri alınmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler ile dersler öğretim programında yer alan öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Deney grubunda ise, kontrol grubunda kullanılan yöntem ve tekniklere ek olarak, konuların işlenmesinde mobil artırılmış gerçeklik (MAG) uygulaması olan Hp Reveal (Aurasma) uygulaması ile hazırlanan materyaller kullanılmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren tüm materyaller araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Her iki grupta da öğretim araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırma, haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 4 hafta boyunca yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Akademik Başarı Testi”,“Fen Bilimleri Öğrenme Kaygı Ölçeği”ve“Deney Grubundaki Öğrenciler ile Yapılan Yarı Yapılandırılmış Görüşmeler”ile toplanmıştır. Çalışma boyunca elde edilen nicel veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulama öncesinde araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testinin geçerlik ve güvenirlik analizi için pilot uygulama yapılmıştır. Hazırlanan 37 soruluk pilot test; 2018- 2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde esas uygulamanın yapılacağı okulda 114 öğrenciye ve aynı eğitim bölgesinde bulunan ikinci bir okulda ise 100 öğrenci olmak üzere toplam 214, 8.sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin güvenirlik analizi ve madde analizi sonucunda testteki 37 madde arasından kapsam geçerliği, madde ayırt edicilik indeksi (rjx) ve madde güçlük indeksi (Pj) dikkate alınarak 7 madde çıkarılmış ve testin Cronbach's Alpha değeri 0,782 olarak bulunmuştur. Araştırmada, üyeleri birbirinden ayrı olan iki farklı örneklem grubunun ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını tespit etmek için bağımsız gruplar t-testi (ilişkisiz örneklem t- testi) uygulanmıştır. Bağımlı değişken ile ilişkisi olan diğer değişkenleri (kirletici değişkenleri) istatistiksel açıdan kontrol altına alarak araştırma hipotezinin sınanması amacıyla da ANCOVA (Kovaryans Analizi) kullanılmıştır. Bağımsız gruplar t-testi ve ANCOVA analizinden önce normallik varsayımlarını test etmek için; çarpıklık katsayısı (ÇK) ve basıklık katsayısı (BK)' na ek olarak Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.“Akademik Başarı Testi”ve“Fen Bilimleri Öğrenme Kaygı Ölçeği”deney ve kontrol gruplarında ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı ve fen bilimleri öğrenme kaygı testi ön test puanlarına ilişkin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek için bağımsız gruplar t- testi analizi yapılmıştır. T-testi sonuçları, uygulama öncesinde deney ve kontrol grubunun akademik başarı ve fen bilimleri öğrenme kaygısı açısından birbirine denk olduğunu göstermiştir. ANCOVA sonuçlarına göre; ön test puanları istatistiksel olarak kontrol altına alındığında, deney grubu öğrencilerinin akademik başarı son test puanları ortalaması ile kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı son test puanları ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuş ve etki büyüklüğünün de 0,49 olarak bulunmasıyla, uygulamanın akademik başarı düzeyini artırmada etkili olduğu görülmüştür. Ancak MAG uygulamasının deney ve kontrol grubunun fen bilimlerine yönelik kaygılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı yani önemli bir rol oynamadığı görülmüştür. Çalışma sonrasında öğrencilerin görüşleri alındığında ise; öğrencilerin çoğu daha önce MAG uygulaması kullanmadıklarını, süreçte kendilerini mutlu ve heyecanlı hissettiklerini belirtmişlerdir. Öğrenciler derste MAG uygulaması kullanmanın; öğrenmeyi kolaylaştırma, konuyu somutlaştırma, odaklanmayı artırma, merak uyandırma, derse olan ilgiyi artırma, eğlenerek öğrenmeyi sağlama gibi birçok avantajı olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of the mobile augmented reality applications on secondary school 7th grade students' anxiety towards science and their academic achievements. By using the mobile augmented reality applications (MAG) in the unit“Pure Substances and Mixtures”, the application's effects on the variables of the learning anxiety towards science and academic achievements were demonstrated. The working group of the research consists of 44 7th grade students receiving education in a secondary school in Ankara (The number of the students in the experimental group: 22, the number of the students in the control group: 22). The research was conducted as part of the 7th grade science lessons in the fall semester of 2018-2019 academic year. Quasi-experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. After the application, semi-structured interviews were conducted with 10 students in the experimental group and students' opinions about the application were taken. The subjects were taught to the control group in line with the teaching methods included in the curriculum. In addition to the methods and techniques applied to the control group, the materials prepared with Hp Reveal (Aurasma) - mobile augmented application (MAG) - were used in the experimental group. All the materials including the technology of the augmented reality were prepared by the researcher. In both groups, the subjects were taught by the researcher. The research was conducted for 4 weeks, 4 class hour per week. The data of the research were obtained from“Academic Achievement Test”,“Science Learning Anxiety Scale and ”Semi-structured interviews conducted with the students in the experimental group''. The quantitative data obtained during the study were analyzed with SPSS 22 package program. Prior to the application, a pilot program was implemented for the validity and reliability analysis of the achievement test developed by the researcher. The 37 questions included in the pilot test were answered by 214, 8th grade students in total; 114 of which were the students in the school where the actual test was going to be done in the fall semester of 2018-2019 academic year, and 100 of which were the students in an another school in the same educational area. As a result of the reliability and item analysis of the achievement test, 7 out of 37 items were eliminated from the test, considering the content validity, item discrimination index and item difficulty index. The Cronbach's Alpha value of the test was found as 0,782. Independent samples t-test (unrelated t-test) was used to determine whether the difference between the average of two separate sample group is statistically significant. By statistically controlling other variables (confounding variables) having a relation with dependent, ANCOVA (Analysis of Covariance) was used with the aim of testing the research hypothesis. Prior to the application of the independent samples t-test and ANCOVA analysis, in addition to coefficient of skewness and kurtosis, Shapiro-Wilk test was used to test normality.“The Academic Achievement Test”and“Science Learning Anxiety Scale”were used in the experimental and control groups as pre-test and post-test. Independent sample t-test analysis was performed to determine if there was statistically significant difference in the academic achievement and anxiety towards science between the experimental and control groups. The result of the t-test demonstrated that prior to the application, the experimental and control groups were equal in terms of their academic achievement and science learning anxiety. According to the results of ANCOVA, when pre-test scores were statistically controlled, statistically significant difference was found between the post-test score averages of the academic achievement test of the students in the experimental and control groups, and the effect size was found as 0,49; thus it was seen that the application was effective on increasing the level of academic achievement. However, MAG application did not cause a statistically significant difference on the anxiety towards science in the experimental and control groups, which means that it did not play an important role. After the study, students' opinions were taken and they stated that most of them had never used MAG application before, and they felt happy and excited while using the application. The students also stated that using MAG application during the lesson has many advantages such as facilitating learning, embodying the subject, increasing the focus, fostering the curiosity and promoting the interest in the lesson, leading learning with fun.