E-ticarette marka sadakati: Uygulamalı bir çalışma
Brand loyalty in e-commerce: An applied study
  1. Tez No: 937502
  2. Yazar: ENES ÜNVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, e-ticaret sektöründe dijital iletişim stratejileri ve müşteri sadakati kampanyalarının etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, çevrimiçi mağazaların müşteri sadakatini artırmak için kullandığı dijital iletişim yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek üzere 600 katılımcıdan elde edilen verileri analiz etmektedir. Araştırma bulguları, internet kullanımının yaygınlaşmanın ötesinde gündelik rutinlerimizde büyük bir yer kapladığını göstermektedir. Katılımcıların internet kullanım sıklığı ile alışveriş yapma davranışlarında değişiklikler yaparak çevrimiçi mağazaları önemli bir hale getirdikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, her meslek veya gelir grubunun en az yılın bir döneminde çevrimiçi alışveriş yaptığı görülmüştür. Alışveriş sıklığı farklılık gösterse de belli bir gelire sahip bireylerin çevrimiçi alışverişe önem verdiği saptanmıştır. Gelir grubu veya meslek ayrımı olmaksızın, toplumda güvenilirlik ve kalite kavramlarının genel olarak aynı derecede anlamlandırıldığı, ancak sadakat kavramının meslek ve gelir gruplarına göre farklılaştığı görülmüştür. Cinsiyet farkları üzerine yapılan analizlerde, birçok konuda cinsiyete göre davranış değişikliği gözlemlenmemiştir; ancak sadakat konusunda erkeklerin kadınlara göre daha sadık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effectiveness of digital communication strategies and customer loyalty campaigns in the e-commerce sector. The study analyzes data obtained from 600 participants to evaluate how effective digital communication methods used by online stores are in increasing customer loyalty. The findings indicate that internet usage has become significantly integrated into daily routines beyond mere widespread adoption. Participants have shown changes in their shopping behaviors with increased internet usage, making online stores more prominent. The study reveals that individuals from every profession or income group engage in online shopping at least once a year. While the frequency varies, individuals with a certain level of income tend to prioritize online shopping. Trust and quality are universally perceived similarly across different groups; however, the concept of loyalty varies with income groups and internet usage frequency. Analysis of gender differences showed no significant behavioral changes in most areas, but it was observed that men tend to be more loyal than women.