Icra hukukunda kişisel verilerin korunması ve avukatın sorumluluğu
Protection of personal data in execution law and the responsibility of the lawyer
  1. Tez No: 937503
  2. Yazar: ALİCAN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERCAN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
İcra Hukukunda Kişisel Verilerin Korunması ve Avukatın Sorumluluğu" başlıklı altı bölümden oluşan çalışmamızda icra hukukunda işlenen kişisel veriler kapsamında avukatın sorumluluğu, ulusal ve uluslararası mevzuatta yer alan hükümlere göre incelenmiş olup avukatın icra hukukunda işlemiş olduğu kişisel verilere karşı veri sorumlusu olarak yükümlülükleri, sorumlulukları ve hukuka aykırılıklar karşısında doğacak sorumluluğu incelenmiştir. Bu bağlamda kişisel veri kavramı ve tarihçesi anlatılıp kişisel veri kavramının ne olduğuna açıklık getirilerek kişisel verinin günümüze kadar hangi düzenlemelerle koruma altına alındığı anlatılmıştır. Konumuz gereği avukatın işlemiş olduğu kişisel veri kavramını hedefine ulaşabilmek adına öncelikle kişisel verinin unsurları, türleri, nasıl ve ne şekilde işlenebileceği ve bu işleme sürecinde yer alan kişilerden bahsederek avukat ve çalışanları bağlamında kimlerin kişisel verinin işlenmesinden sorumluluğunun doğacağına ışık tutmak istenilmiştir. Kişisel verilerin hukuki niteliğinin ne olduğuna değinilerek kişisel verilerin korunması hakkının dayanağı anlatılmıştır. Kişisel verilerin korunması hakkının ihlal edilmemesi için kişisel verileri koruma sürecinin başrolleri olan veri sorumlusunun yükümlülükleri ve ilgili kişinin haklarından bahsedilmiştir. Kişisel verilerin neden korunması gerektiği hususu anlatıldıktan sonra kişisel verilerin icra hukuku kapsamında değerlendirilmesi kısmına geçilmiş, icra hukukunda kişisel verilerin işlenmesi ve korunması anlatılmıştır. Bu anlatımda icra hukukunda hangi ilkelere dayanarak kişisel verilerin işlenebileceği ve hangi haklar kapsamında korunması gerektiğine değinilmiştir. Akabinde icra hukukunda işlenen bütün verilerden yalnızca avukatın işlediği verilerin tespiti, icra hukukunda avukatın işlediği kişisel veriler ve esasında devam başlığı olan icra hukukunda avukatın kişisel veri işlediği işlemlerin tasnifi konusu anlatılarak icra hukukunda avukat tarafından işlenen kişisel verilerin ayrıntısı açıkça anlatılmıştır. Son olarak; avukatlık mesleğine, yükümlülüklerine, sorumluluklarına değinilerek icra hukukunda avukatın işlediği kişisel veriler karşısında hem avukat hem de KVKK kapsamında veri sorumlusu olarak hukuk karşısında karşılaşabilecekleri yaptırımlardan bahsedilerek avukatın icra hukukunda işlediği kişisel verileri hukuka uygun olarak işlemesi ve koruması gerektiği hususu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Protectıon Of Personal Data In Execution Law And The Responsıbılıty Of The Lawyer”consisting of six chapters, the liability of attorneys within the scope of personal data processed in enforcement law is examined based on national and international legislation. The obligations, responsibilities, and potential liabilities of attorneys as data controllers concerning the personal data processed in enforcement law are analyzed. In this context, the concept and history of personal data are explained, clarifying what personal data entails and detailing the regulations that have protected personal data up to the present. To achieve the objective of understanding the concept of personal data processed by attorneys, the study first discusses the elements, types, and methods of processing personal data, as well as the individuals involved in this process. The aim is to shed light on who bears responsibility for the processing of personal data in the context of attorneys and their employees. The legal nature of personal data is addressed, and the basis for the right to the protection of personal data is explained. To prevent violations of the right to personal data protection, the obligations of the data controller, who plays a central role in the data protection process, and the rights of the data subject are discussed. After explaining why personal data needs to be protected, the discussion transitions to the evaluation of personal data within the scope of enforcement law. The processing and protection of personal data in enforcement law are then elaborated upon. This narration addresses the principles underlying the processing of personal data in enforcement law and the rights under which it should be protected. Subsequently, the focus shifts to identifying only the data processed by the lawyer among all data processed in enforcement law. The narration delves into the classification of personal data processed by lawyers in enforcement law, which serves as the main heading, detailing the processes in which lawyers process personal data in enforcement law. Lastly, the narration touches upon the obligations, responsibilities, and professional ethics of the legal profession, highlighting the potential sanctions that both the lawyer and the Data Controller may face under both legal and KVKK (Personal Data Protection Law) frameworks regarding the personal data processed by lawyers in enforcement law. It emphasizes the necessity for lawyers to process and protect personal data in compliance with the law in enforcement law contexts.