Silivri, Kaleiçi Mahallesi, Çarşıkapı, Tavanlıçeşme Sokak'da koruma değerlendirme ve çevre düzenleme projesi
The Protection and evaluation project conducted at Silivri, Kaleiçi, Fatih district, Çarşıkapı, Tavanlıçeşme street
  1. Tez No: 93751
  2. Yazar: ÜLKÜ ZOROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Silivri, Kaleiçi, Fatih Mahallesi, Çarşıkapı, Tavanlıçeşme Sokak'da yapılan bu koruma ve değerlendirme projesindeki amaç, Kaleiçi'ndeki bu sokağın tarihsel doku içindeki yeri ve önemini belirtmek ve korunması gerekli değerler doğrultusunda bir işlev kazandırmaktır. Aynı zamanda bu çalışma Kaleiçi'nin genel yapısı hakkında da bilgi vermektedir. Bu proje yapılırken Tavanlıçeşme Sokak'da bulunan korunması gerekli kültür varlıklarının rölöve çizimleri yapılarak incelenmiştir. Günümüzde mevcut olmayan binaların ise belgeler ışığında restitüsyon çalışmaları yapılmıştır. Yeni yerleşim alanları oluşmadan önceki durumuna getirilmeye çalışılan sokakdaki binaların cephe etüdleriyle birlikte, sokağa bir işlev verilmesi de projenin kapsamı dahilindedir. Bu verilerin dahilinde bazı binaların yıkılmasına, bazılarının cephelerinin düzenlenmesine ve koruma altına alınmış binaların da restorasyonlarının yapılarak, işlev kazanmalarına karar verilmiştir. Bu proje, Silivri'nin yeni yerleşim alanı ile eski yerleşim olan Kaleiçi'nin birbirinden ayrılması gerekliliği amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this protection and evaluation project, conducted at Silivri, Kaleiçi, Fatih District, Çarşıkapı, Tavanhçeşme Street is to specify the placement and signifance within the historical aspects of this street in Kaleiçi and provide a functioning role towards values that should be protected. This study provides information on the general structure of Kaleiçi as well. While conducting this study, models of culturel assets on Tavanhçeşme Street that should be protected are made and examined. Restitution works for the buildings not present today are conducted based on the available relevant documents. The street is aimed to be brought into its appearance before the current settlement and the project also covered elevation works for new buildings and providing a function to the street. Under these data, it is decided that, the current buildings need to be demolished, some of the new buildings' front elevations need to be re-designed and restoration works for the buildings under protection need to be maintained to provide them a funnctioning role. This project also determines the necessity of seperation of Kaleiçi which is an old settlement aera from the new settlement aeras of Silivri. IX