Silivri-Selimpaşa tarihsel sit alanı ve arhigenya kız öğretmen okulları araştırma ve değerlendirme projesi
Silivri-Selimpaşa historical site area and the conservation and investigation project of arhigenia gril schools
- Tez No: 93750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET İstanbul'a 55 km. mesafede bulunan, Silivri ilçesinin bir beldesi olan Selimpaşa yerleşim birimi Bizans döneminden günümüze kadar varlığını korumuş, özellikle 19. Yüzyılda Dr. Sarandi Arhiyeni tarafından kurulan Arhigenya vakfına bağlı okulları sayesinde görkemli bir dönem geçirmiştir. Günümüze kadar, çeşitli olumsuz şartlara rağmen bu dönemden birçok yapı ve doğal güzellikler ayakta kalmayı başarmıştır. Ancak yazlık ikincil konutların hızla artması tarihsel kent dokusunu büyük ölçüde tahribata uğrattığı gibi, yaz ve kış aylarındaki dengesiz nüfus dağılımı gibi olumsuz bir faktöründe ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yerel hizmetler aksamakta ve beldenin, özgünlüğünü sonraki nesillere aktarması gün geçtikçe imkansız hale gelmektedir. Çalışmanın amacı bu olumsuz etkenlerin ortadan kalkmasına yönelik olarak, beldenin merkezinde yer alan ve bir döneme damgasını vuran Arhigenya vakfına ait kız öğretmen okullarının özgünlüğünü koruyarak günümüz şartlarına uygun, yeniden yatılı meslek yüksek okulu olarak restore edilmesi ve beldede yakın zamanda öğretime geçecek olan Kadir Has Üniversitesi ile birlikte beldenin sosyoekonomik yapısını güçlendirerek tarihsel mirasını gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışma, yapıların rölövelerinin çıkarılarak belgelenmesi, restitüsyon çalışması ve yeniden işlevlendirilerek restorasyon projelerinin hazırlanmasını içermektedir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The settling place Selimpaşa, the country of the city Silivri, is 55 km far from Istanbul, has covered its original country shape from the Bizantion time. Especially in 19th century the country had its magnificient term because of the Arhigenya Foundation Schools which was built by Dr. Sarandi Arhiyeni. From this time, many of the structure and naturel excellences have lasted in successfully in spite of the kind of negative effects till now. On the other hand increasing in the number of summer houses effect the historical country shape negatively and also make heterogenious population which is the bad factor for country life between summer and winter months. In this case all the public services limp and the country cultures transfer to next generations become impossible. The reason of our study is changing the negative agent which we talk about above, because of this we must rebuilt and restorate the Arhigenya Foundation Girl School like a new and common high school which is suitable for present time education. And also by the Kadir Has University which will begin teaching in the soon time, we can increase the socialeconomic level of the country for reaching the historical inheritance to the next generations. The study which is prepared to this way contains,the survey of the structures, restitution projects and the preparation of restoration projects. Xll