1960 darbesi, 1980 darbesi ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi
The Turkish economy after the 1960 coup, the 1980 coup and the July 15 coup attempt
  1. Tez No: 937514
  2. Yazar: SERAP EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM FAHİMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye Cumhuriyeti çok partili hayata geçip demokratikleştikten sonra sık aralıklarla askeri müdahale ile karşılaşmıştır. 1960 Darbesinden başlayıp, 15 Temmuz darbe girişimine kadar birçok müdahale yaşanmış ve bununla birlikte siyasi istikrarsızlığın olması Türkiye ekonomisinin uzun soluklu programlar izlemesine engel olmuş, ekonomik sorunlar ve krizler tekrarlayan bir hal almıştır. Planlı bir şekilde yapılan ve askerlerin kışlalardan çıkıp gerçekleştirdiği darbelerden olan 1960 Darbesi ve 1980 Darbelerinden sonra hükümet düşürülmüş, sistem değişikliği yapılmış ve uygulanan ekonomi politikaları değiştirilmiştir. Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde ekonomi politikalarından ziyade siyasi kararlar, terör eylemleri, askeri kurumların siyasete ilişkin kararları da etkili olmuştur. Bu darbelerle aynı şekilde yapılmaya çalışılan fakat istenildiği şekilde sonuçlandırılamayan, halkın desteğiyle bastırılan 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomide diğer darbeler gibi herhangi bir etki yaratıp yaratmadığının makroekonomik göstergelerle incelemesi yapılmıştır. Ekonomideki kötü gidişatın ve kriz ortamının varlığından yola çıkılarak meşrulaştırılmaya çalışılan darbelerin, gerçekleştirildikten sonra ekonomide uzun vadeli iyileşme göstermediği varsayımıyla oluşturulan bu çalışma literatür taraması yöntemiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Republic of Türkiye adopted a multi-party system and became democratized, it encountered military intervention at frequent intervals. There were many interventions starting from the 1960 coup until the July 15 coup attempt and the political instability prevented the Turkish economy from following long-term programs and economic problems and crises became recurring. After the 1960 Coup and the 1980 Coup, which were planned coups carried out by soldiers leaving te barracks, the government was overthrown, the system was changed and the economic policies implemented were changed. Rather economic policies, political decisions, terrorist acts and political decisions of military institutions have also been effective on the performance of the Turkish economy. Whether the July 15 coup attempt, which was tried to be carried out in the same way as these coups but could not be concluded as desired and was suppressed with the support of the public, had any impact on the economy like other coups, was examined with macroeconomic indicators. This study, which was created with the assumption that the coups that werw tried to be legitimized based on the bad course economy and the existence of a crisis environment, did not show a long-term improvement in the economy after they werw carried out, was prepared by the literature review method.