Şiddetli etkilenmiş diskinetik serebral palsili çocuklarda aile merkezli hedefe yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamasının vücut işlevleri, aktivite, katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of family-centered goal-oriented physiotherapy and rehabilitation on body functions, activity, participation and quality of life in children with severely affected dyskinetic cerebral palsy
  1. Tez No: 937516
  2. Yazar: EDA BURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmanın amacı, şiddetli etkilenmiş diskinetik serebral palsili (SP) çocuklarda yalnızca rutin fizyoterapi ile buna eklenen aile merkezli ve hedefe yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının (AMHY-FRP); vücut yapı/ işlevleri, fonksiyonel seviyeler, aktivite, katılım, çevresel/kişisel faktörler, ebeveyn stresi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktı. İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması - Çocuk ve Genç Versiyonu (ICF-CY) temel alınarak yürütülen bu tek kör randomize kontrollü çalışmada, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi düzeyi IV–V olan, 5 ile 18 yaş arası şiddetli motor fonksiyonu etkilenmiş 24 diskinetik SP'li çocuk, yaş, cinsiyet ve fonksiyonel seviyeye göre tabakalı randomizasyon ile çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı.Vücut yapı/fonksiyonları Diskinezi Bozukluk Ölçeği (DIS), Diskinezi Bozukluğu Hareketliliği Ölçeği, Wong-Baker Yüzleri Ağrı Derecelendirme Ölçeği ve Vizüel Analog Skalası (VAS) ile değerlendirildi. Aktivite/ katılım düzeyleri Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 ve 66 (KMFÖ-88/66), Diskinetik SP Fonksiyonel Etki Ölçeği (D-FIS), Hedefe Ulaşma Ölçeği (GAS), Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PEDI) ve Yaşam Alışkanlıkları Anketi (LIFE-H) ile değerlendirildi. Çevresel faktörler, Avrupa Çocuk Çevre Anketi; ebeveyn stresi, Ebeveyn Stres Ölçeği; yaşam kalitesi, SP Yaşam Kalitesi Anketi- Çocuk ve Adolesan ile değerlendirildi. Ölçümler başlangıçta, 10 hafta eğitim sonrası ve 16 hafta takibinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of routine physiotherapy alone and a family-centered, goal-directed physiotherapy and rehabilitation program (FC-GDPRP) additionally applied in children with severe dyskinetic cerebral palsy (CP), on body structure/functions, activity, participation, environmental/personal factors, parental stress, and quality of life. Based on the International Classification of Functioning, Disability and Health – Children and Youth Version (ICF-CY), this single-blind randomized controlled trial included 24 children aged 5–18 years with Gross Motor Function Classification System levels IV–V were randomly assigned to intervention and control groups using stratified randomization based on age, sex, and functional level. Outcomes were assessed using the Dyskinesia Impairment Scale (DIS), Dyskinesia Mobility Scale (DIMS), Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, Visual Analog Scale (VAS), Gross Motor Function Measure-88/66 (GMFM-88/66), Dyskinetic CP Functional Impact Scale (D-FIS), Goal Attainment Scale (GAS), Pediatric Disability Inventory (PEDI), Life Habits Questionnaire (LIFE-H), the European Child Environment Questionnaire (ECEQ), Parent Stress Scale (PSS), and CP Quality of Life Questionnaire for Children and Adolescents. Assessments were performed at baseline, at the end of the 10-week intervention, and at 16-week follow-up.