Impact of using renewable energy on improving the stability of the electric power system
Elektrik güç sistemi kararlılığının iyileştirilmesinde yenilenebilir enerji kullanımın etkisi
- Tez No: 937520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN KAYIŞLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR SHARAF AL-DEEN YEHYA AL-YOZBAKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları (YEK), karbon emisyonlarını azaltmak ve küresel enerji sorunlarını ele almak için modern güç şebekelerine entegre edilmelidir. Bu çalışma, yenilenebilir enerji entegrasyonunun elektrik güç sisteminin kararlılığı üzerindeki etkilerini, özellikle voltaj kararlılığı ve genel şebeke güvenilirliğine vurgu yaparak araştırmaktadır. Bu çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarının (YEK) artan enerji tüketimi ve iklim hedeflerini karşılamak için giderek daha fazla entegre edilmesiyle elektrik güç şebekelerinde kararlılığın sürdürülmesi gibi kritik bir sorunu ele almaktadır. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının öngörülemez ve kesintili yapısı, güvenilirlik sorunlarına, frekans dalgalanmalarına ve voltaj dalgalanmalarına yol açabileceğinden şebeke kararlılığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Yük arttıkça DG penetrasyonları nedeniyle değiştirilmiş IEEE 13-bus test sisteminin voltaj kararlılığı, bu çalışmada bir vaka çalışması olarak incelenmiştir. Bu çalışma, dağıtım sistemlerinde fotovoltaik enerji kaynaklarının kullanılmasının etkilerini analiz etmek için MATLAB/Simulink kullanarak simülasyonlar gerçekleştirmiştir. Vaka çalışması ve simülasyon sonuçlarına göre, YEK, arz ve talepteki dinamik değişimler karşısında sistem dayanıklılığını ve kararlılığını artırmaktadır. Hem artan yükler hem de ağ sorunları için testler yapıldı. Yük, 671 ve 675 numaralı bus ayrı ayrı şu yüzdelerde artırıldı: %25, %50, %75 ve %100. Daha sonra, önceki yüzdeler iki bus (671 + 675) yükü birlikte artırdı.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources (RES) must be integrated into modern power networks to reduce carbon emissions and address global energy issues. This study investigates the effects of renewable energy integration on the stability of the electric power system, with a particular emphasis on voltage stability and overall grid reliability. This study addresses the critical issue of maintaining stability in electric power networks as renewable energy sources (RES) which are increasingly integrated to meet rising energy consumption and climate goals. The unpredictable and intermittent nature of renewable energy sources, such as solar and wind, poses a severe threat to grid stability since it can result in dependability issues, frequency fluctuations, and voltage swings. The modified IEEE 13-bus test system's voltage stability is examined in this work as a case study due to DG penetrations as the load increases. This study conducted simulations using MATLAB/SIMULATION to analyze the impacts of using photovoltaic energy sources in distribution systems. According to the case study and simulation results, RES increases system resilience and stability in the face of dynamic shifts in supply and demand. Testing was carried out for both increased loads and network problems. The load was increased by the following percentages in buses 671 and 675 separately: 25%, 50%, 75%, and 100%. Then, the previous percentages increased the load in the two buses (671 + 675) together.