Toplu konutlarla güneş ışınımlarından yararlanma ve yapı aralıklarının belirlenmesi
The Benefit from solar energy and the determination of the distances between buildings at mass housing
- Tez No: 93753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzde, tüm dünyada yapma enerji kullanımının ortaya çıkardığı sorunlar yaşanmaktadır. Yaşanan bu sorunlara çözüm arayışları sürecinde, alternatif enerji kaynaklarına yönelme gerçekleşmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin kullanımı birçok alanda yaygınlaşmıştır. Bu çalışmanın 1. bölümünde, güneş enerjisinin önemi, kullanım alanları, Türkiye'nin ve diğer dünya ülkelerinin bu enerjiden yararlanabilme durumları, kısaca açıklanmıştır. Bu enerjinin kullanımı ile yapıların ısıtılmasında kullanılan edilgen sistemler tanıtılmıştır. Toplu konutlarda edilgen sistemle güneş enerjisinden yararlanmanın ele alındığı ikinci bölümde, Türkiye'de toplu konut kavramının gelişim süreci değerlendirilerek, makro ölçekteki tasarımlarda güneş enerjisi kullanımının gerekliliği ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca, güneş enerjisinden edilgen sistemle yararlanılan toplu konut örneklerine yer verilmiştir. Örnekler, iyileştirme projeleri ve yeni projeler olarak iki sınıfta ele alınmıştır. Güneş enerjisinden yararlanılması düşünülen toplu konutlarda maksimum verim alabilmenin önemli olduğu ve başarılı bir sonuca ulaşmanın, tasarım aşamasında verilecek birtakım doğru kararlarla gerçekleşebileceği açıklanmıştır. Yapı aralıkları ile ilgili doğru karar verilmesi, düşey yapı yüzeylerinin güneşlenme süresini uzatacağından ve sistemin verimini arttıracağından önemlidir. Bu bölümün kapsamında, uygun yapı aralıklarının belirlenmesi ile ilgili olarak kullanılmakta olan yöntemler tanıtılmış ve yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, Şazi SİREL tarafından mimarlar için oluşturulmuş gölge eğrileri yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen yaklaşımın uygulandığı örnekler yapılmış ve örnek yapıların güneşten yararlanma yüzdeleri hesaplanmıştır. Sonuç bölümünde; çalışmanın amacı, bu amaca yönelik olarak yapdan araştırmalar ve değerlendirmelerle bağlantılı olarak çıkarılan sonuçlar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, people are living together with the negative effects of using artificial energy sources, all around the world. The usage of solar energy becomes popular as a renewable energy in a various areas, in the process of resolving these problems, by the alternative energy sources. The first chapter of this study shortly tried to explain the importance of solar energy, its utilization areas and how Turkey and other countries can able to have benefit from this energy. And also, passive solar energy systems using for heating the buildings are introduced. Chapter 2 investigates the passive solar energy using at mass housing. The developing process of mass housing concept in Turkey is analysed and the necessity of using solar energy at macro scale project is confirmed. Li addition examples of mass housing found in search of literature on passive solar energy are introduced. These examples are classified as renovation projects and new projects. In the third chapter it's explained that it's very important to maximise the performance of passive solar energy at mass housing and a successful result can turn out to be true by taking true decisions at design process. The true decisions about the distance between the buildings are important, because it prolongs the solar radiation period on vertical surfaces and increases the performance of the passive solar energy system. In this chapter the approaches that have been used for the determination of true distances between buildings are introduced and a new approach is developed. This new approach is developed by using“Shadow Curves Method”which was created for architects by Şazi SİREL. By using this new approach some examples are solved and at the same time the percentage of the benefits from the solar energy on their surfaces is calculated. The aim of this study, the researches for this aim and the results related with evaluations take place in conclusion.