Kendi kendine eşlenik olmayan birinci mertebeden diferansiyel denklemler sistemi için düz ve ters saçılma problemi
Direct and inverse scattering problem for system of first order non-self adjoint differantial equations
- Tez No: 93754
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Pozitif yan eksende verilmiş -i^j^+Y,Cç{x)yj(x) = XÇkyk{x), * = 1,2,3 diferansiyel denklemler sistemi gözönüne alınmıştır. Burada cv(x) katsayıları ckk(x) = 0 olmak üzere cfe (x) hs c exp(-ex), k,j = 1,2,3, e > 0 (s ve c sabitlerdir.) koşulunu sağlayan kompleks değerli fonksiyonlardır. ğx,ğ2,ğ3 1er ise Çt>0> ğ2>Ç3 koşulunu sağlayan sayılar olmak üzere fiziksel olarak 0 gelen dalga, ğf < 0 (i = 1,2,3) ise saçılan dalgaya karşılık gelmektedir. Bu çalışmada, gözönüne alınan diferansiyel denklemler sistemi için bir gelen dalga olduğu halde iki problem ele alınarak S(A) matris fonksiyonu tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. S(X) verildiğinde denklemler sisteminin Cy(x) katsayılarının bulunmasına ait ters saçılma problemi çözülmüştür. Sonlu sayıda noktalar haricinde 5(2) matris fonksiyonunun, tüm eksende tanımlanmış matris fonksiyonunu (x < 0 iken katsayıları sıfır) tek türlü tanımladığı gösterilmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The system of differantial equations given on a semi-axis ^^^+2>*(*W*) = A&*(x), * = 1,2,3 are considered, where c^(x) coefficients are complex- valued functions, satisfying ca(x) = 0 and cv(x) < c exp(-£*), £,7 = 1,2,3, e>0 (eandc constant), £"|2,£3 are the figures that provide £, > 0> ğ2 > |3 condition and the figures mentioned are physically equivalent to ğf > 0 means coming wave, and also £ < 0 (/' = 1,2,3,) is equivalent to scattering wave. In this work, however, there is just one coming wave for the system of differantial equations the two problems are examined as a basis and matrix function is defined and analysed minutely. As S(Z) is given, inverse scattering problem, that is for finding c^(x) coefficients of simultaneous equations, is solved. On finite number except points, the matrix function (since x < 0, these its are zero) is defined on the whole axis only by one way by S (A) matrix function. IV