Emzirme süresinin, maloklüzyon ve besleyici olmayan emme alışkanlıklarının gelişimine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of breastfeeding duration on the development of malocclusion and non-nutritive sucking habits
  1. Tez No: 937534
  2. Yazar: ALİ KABAALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İFFET YAZICIOĞLU SANRI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda emzirme süresi ile maloklüzyon ve besleyici olmayan emme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca besleyici olmayan emme alışkanlıkları ile çocukluk döneminde oluşabilecek maloklüzyon türleri arasındaki ilişki de incelenecektir. Bu kesitsel ve gözlemsel araştırmaya Nisan 2023 ile Eylül 2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniği'ne muayene için başvuran 3 ile 6 yaş aralığındaki 322 çocuk dahil edilmiştir. Bu çalışma hekimin maloklüzyonu incelediği bir klinik muayeneyi ve ardından çocuğun velisiyle yüz yüze yapılan anketi içermektedir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between breastfeeding duration and the development of malocclusion and non-nutritive sucking habits in children. Additionally, the study will investigate the association between non-nutritive sucking habits and the types of malocclusions that may develop during childhood. This cross-sectional and observational study included 322 children aged 3 to 6 years who visited the Pediatric Dentistry Clinic at Çukurova University Faculty of Dentistry for an examination between April 2023 and September 2024. The study consisted of a clinical examination conducted by the dentist to evaluate malocclusion, followed by a face-to-face questionnaire administered to the child's parent or guardian. Statistical analysis of the collected data was performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 22.0 software.