Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde kendini yönetme stratejilerinin etkisi
The effect of self-management strategies on improving the reading comprehension skills of students with specific learning disabilities
- Tez No: 937533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde kendini yönetme stratejilerinin etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, kendini yönetme stratejileri öğretim paketinin ÖÖG olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini geliştirmeye ve kendini yönetme stratejilerini kullanma becerilerini kazanmalarına olan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, öğretim sürecinden geçen öğrencilerin, son yoklama oturumlarından 1, 3 ve 5 hafta sonra bu stratejileri kullanmaya devam edip edemedikleri incelenmiş, öğretim paketinin öğrencilerin okuduğunu anlama öz yeterlik algısı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Son olarak, araştırmaya katılan öğrencilerin ve öğretmenlerin sürece ilişkin görüşleri ele alınmıştır. Bu araştırmada, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma, özel öğrenme güçlüğü olan üç katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için kendini yönetme stratejilerinin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Kendini yönetme stratejileri öğretim paketinin, öğrencilerin bu stratejileri kullanma becerilerini kazanmalarına ve son yoklama oturumlarından 1, 3 ve 5 hafta sonra sürdürebilmelerine katkı sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca, strateji öğretimi sonrasında öğrencilerin okuduğunu anlama puanlarında artış olduğu ve okuduğunu anlama öz yeterlik algılarında değişiklikler meydana geldiği görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin stratejiyi kullanmayı kolay buldukları, öğretmenlerin ise çalışma sonrasında öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinde fark gözlemledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of self-management strategies on improving the reading comprehension skills of students with specific learning disabilities (SLD). In this context, the impact of the self-management strategies instructional package on enhancing the reading comprehension skills of students with SLD and their ability to acquire and use self-management strategies was investigated. Additionally, the study explored whether students who underwent the instructional process continued to use these strategies 1, 3, and 5 weeks after the final assessment sessions. The effect of the instructional package on students' self-efficacy perceptions regarding reading comprehension was also evaluated. Finally, the perspectives of the participating students and teachers on the research process were examined. In this study, a multiple probe design with probe phases between participants, which is one of the single-subject research methods, was used. The research was conducted with three participants with specific learning disabilities. The research findings indicate that self-management strategies are effective in improving the reading comprehension skills of students with specific learning disabilities (SLD). It was determined that the self-management strategies instructional package helped students acquire these strategies and sustain their use 1, 3, and 5 weeks after the final assessment sessions. Additionally, an increase in reading comprehension scores and changes in students' self-efficacy perceptions regarding reading comprehension were observed after the strategy instruction. The study also found that participating students found the strategy easy to use, and teachers reported noticeable improvements in students' reading comprehension skills following the study.