Ramazan ayında oruç tutmanın 80 yaş ve üzeri bireylerde dehidrasyon kan basıncı bilişsel fonksiyonlar hareket yetenekleri ve düşme riski üzerine etkisi
The effect of fasting during ramadan on dehydration blood pressure cognitive functions movement abilities and fall risk in individuals 80 years and older
  1. Tez No: 948362
  2. Yazar: RAMAZAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ramazan ayında oruç tutmanın 80 yaş ve üzeri bireylerde hidrasyon durumu, kan basıncı, bilişsel işlev, mobilite ve düşme riski üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 80 yaş ve üzeri toplam 69 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Değerlendirmeler hem oruç hem de oruç dışı zamanlarda gerçekleştirilmiştir. Parametreler arasında 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı izleme, serum ve idrar osmolalitesi, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, 5 Kere Otur Kalk ve Kalk Yürü testleri, Standardize Mini Mental Test, Dehidrasyon Tarama Aracı ve İTAKI-II Düşme Riski Ölçeği yer almaktadır. Bulgular: Oruç tutmak, 24 saatlik sistolik (p=0,049) ve diyastolik kan basıncında (p=0,008) önemli artışlarla ilişkiliydi, ayrıca gündüz (p=0,029) ve gece (p=0,015) diyastolik basınçlarında da artışlar gözlendi. Katz skorlarında (p=0,070), mobilite testlerinde (p>0,05), SMMT'de (p=0,189), serum (p=0,714) ve idrar osmolalitesinde (p=0,196) ya da dehidrasyon tarama aracı skorlarında (p=0,435) önemli bir değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of fasting during Ramadan on hydration status, blood pressure, cognitive function, mobility, and fall risk in individuals aged 80 years and older. Materials and Methods: A total of 69 participants aged 80 and above were enrolled in this cross-sectional study. Participants were determined on a voluntary basis. Assessments were conducted both during fasting and non-fasting states. Parameters included 24-hour ambulatory blood pressure monitoring, serum and urine osmolality, Katz Activities of Daily Living Scale, Five Times Sit to Stand and Timed Up and Go tests, Standardized Mini Mental Test, the Dehydration Screening Tool, and the Itaki II Fall Risk Scale. Results: Fasting was associated with significant increases in 24-hour systolic (p=0.049) and diastolic blood pressure (p=0.008), as well as daytime (p=0.029) and nighttime (p=0.015) diastolic blood pressures. No significant changes were observed in Katz scores (p=0.070), mobility tests (p>0.05), SMMT (p=0.189), serum (p=0.714) or urine osmolality (p=0.196), or dehydration screening tool scores (p=0.435).