Arabuluculukta hazırlık aşaması
Preparation phase in mediation
  1. Tez No: 937562
  2. Yazar: ÜMİT KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yolu bakımından arabuluculuk yönteminin yaygınlaşmasının temel nedenlerinden biri olan 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Kanunu 22 Haziran 2012 tarihli ve 28331 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun'un uygulamasına dönük olarak Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği de 26 Ocak 2013 tarihli ve 28540 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Arabuluculuk, dünyada çok farklı modellerle uygulanmakla birlikte çalışmamızda bahsedeceğimiz diğer pek çok alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi gibi dostane çözüm yolu olarak tarif edilmektedir. Ancak, arabuluculuğun çeşitli tasniflerde kendine özgü temel ilkelerinin yanında temel aşamalarından da bahsetmek mümkündür. Arabuluculuğun aşamalarına dair tasnif her ne olursa olsun bir hazırlık aşaması her zaman gündeme gelmektedir. Hazırlık aşamasını taraf vekilinin müvekkiliyle hazırlanması ve arabulucunun hazırlanması olmak üzere her iki yönden değerlendirmek gerekir. Öncelikle, taraf vekilinin müvekkiliyle hazırlanması konusu uyuşmazlığın menfaat temelli çözümü için attıkları adımları ifade eder. Bunlar; uyuşmazlığın tespiti ve analiziyle arabuluculuk yönteminin tüm yönleriyle planlanarak belirlenmesidir. Ancak, hazırlık aşamasının bütün arabuluculuk süreçleri açısından ortak noktaları olabileceği gibi uyuşmazlığın türüne ve somut olayın yapısına göre özel bazı çalışmaları da gerektirebilir. Arabulucunun sürece hazırlanması için öncelikle kanunda belirtilen yöntemler doğrultusunda görevlendirilmesi gerekir. Böylelikle arabulucu, taraflarla iş birliğiyle katılımcıların belirlenmesi, arabuluculuk toplantı yer ve zamanının belirlenerek davet mektubunun gönderilmesi, ortak gündemin belirlenmesi, arabulucu sözleşmesi akdedilmesi başta olmak üzere evrakların ve ofisin hazırlanması gibi süreçlerde önemli hazırlıkları üstlenir.
Özet (Çeviri)
The Law No. 6325 on Mediation of Civil Disputes, which is one of the main reasons for the widespread use of mediation as an alternative dispute resolution method in Turkish law, entered into force upon promulgation in the Official Gazette No. 28331 of 22 June 2012. The Regulation that is aimed at enforcement of the Law on Mediation of Civil Disputes entered into force upon promulgation Official Gazette No. 28540 of 26 January 2013. Mediation is described as an amicable settlement method like several other alternative dispute resolution methods that we will discuss in the present study, even though it is applied with many different models around the world. However, it is possible to address the basic principles as well as the basic stages of mediation in various classifications. A preparation phase is always on the agenda regardless of the classification regarding the stages of mediation. The preparation phase should be evaluated from two aspects: the preparation of the concerned party's legal counsel with his/her client and the preparation of the mediator. Firstly, it refers to the steps taken by the concerned party's legal counsel with his/her client for the favourable resolution of the dispute. These are the identification and analysis of the dispute and the planning and determination of the mediation method in all aspects. However, the preparation phase may have common aspects for all mediation processes and may also require special studies according to the type of dispute and the structure of the dispute in question. As priority, a mediator must be assigned in accordance with the methods specified in the law before commencement of the preparation phase. Thus, the mediator makes crucial preparations in processes such as identifying the participants in cooperation with the parties, setting the place and time of the mediation meeting, sending the invitation letter, determining the common agenda, concluding the mediator agreement, and preparing the documents and office.