İşletme yönetimi alanında yapılan yerli ve yabancı araştırmaların bibliyometrik yöntemle karşılaştırılması
Comparison of local and foreign research in business management with bibliometric method
- Tez No: 937576
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GAMZE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, işletme yönetimi alanında yapılan yerli ve yabancı akademik araştırmalar bibliyometrik yöntemler kullanılarak karşılaştırılacaktır. Çalışmanın kapsamı, işletme yönetimi disiplininde yayınlanan hakemli akademik makalelere dayanmakta olup, yerli ve yabancı literatürlerin karşılaştırmalı olarak analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu analiz, hem yerli araştırmaların uluslararası literatüre katkısını hem de uluslararası yayınların yerli literatürdeki etkisini inceleyecektir. Bibliyometrik yöntemler, araştırma alanlarının gelişimini, anahtar araştırma konularını, yazar iş birliklerini ve atıf ilişkilerini incelemek için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, domestic and foreign academic research in the field of business management will be compared using bibliometric methods. The scope of the study is based on refereed academic articles published in the discipline of business management and aims to analyze domestic and foreign literature comparatively. This analysis will examine both the contribution of domestic research to international literature and the impact of international publications on domestic literature. Bibliometric methods will be used to examine the development of research areas, key research topics, author collaborations and citation relationships.