Türkiye'de endüstriyel tasarım lisans programlarının afete yönelik tasarımlar konusunda değerlendirilmesi
Evaluation of industrial design undergraduate programs in Turkey on disaster related designs
- Tez No: 937596
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırma, Türkiye'deki endüstriyel tasarım lisans programlarını afet konulu projeler yapmaya yönlendiren unsurları ve öğretim görevlilerinin bu projelere yaklaşımını anlamayı hedeflemektedir. Endüstriyel tasarım disiplini, afet konulu tasarımları yeni bir alan olarak görmekte ve endüstriyel tasarımcının bu alandaki rolünü belirlemeye çalışmaktadır. Meslek grubuna atfedilen bu yeni rolün kabul edilebilmesi için eğitim önemli bir görev üstlenmektedir. Türkiye'deki endüstriyel tasarım lisans programlarının bu konudaki çalışmalarının seviyenin değerlendirilmesi ve bu programların yürüttüğü projelerin literatürle ne kadar uyumlu şekilde ilerlediği değerlendirilmektedir. Bu çalışma, ülkemizde eğitim perspektifinden endüstriyel tasarımcıların afetlere yönelik projelere yaklaşımını nitel veriler kullanarak literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak öğretim elemanlarıyla, lisans seviyesinde yürütülen projeler hakkında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve oluşturulan kanıtlara dair incelemeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler belirlenen temalar altında toplanarak tablo haline getirilmiş, bu tablolar yorumlanarak programların afet konulu proje oluşturmaktaki motivasyonları ve bu projelerin içerikleri ortaya konmuş, literatürle karşılaştırılmıştır. Afete yönelik projelerin endüstriyel tasarım eğitiminde pedagojik hedefler/ ders çıktılarına uyum sağlayabilme, öğrencilere meslek etiği ve sosyal sorumluluk bilinci kazandırma etkisi, öğretim elemanlarının kişisel ilgi ve hassasiyetleri gibi içsel ve Türkiye'nin yüksek afet riski, toplumsal gündem, iş birlikleri, yarışmalar, çağrılar ve çalıştaylar, görünürlük sağlama gibi çevresel nedenlerle tercih edilen bir konu olduğu ancak henüz süreklilik ve etkili uygulama bağlamında güçlendirilmeye ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to understand the factors that lead industrial design undergraduate programs in Turkey to make disaster-themed projects and the approach of lecturers to these projects. The industrial design discipline considers disaster related designs as a new field and tries to determine the role of the industrial designer in this field. Education plays an important role in the acceptance of this new role attributed to the professional group. This study aims to evaluate the level of studies of industrial design undergraduate programs in Turkey on this subject and to assess the extent to which the projects carried out by these programs are in line with the literature. This study aims to bring the approach of industrial designers to disaster projects from the perspective of education in our country to the literature by using qualitative data. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with lecturers about the projects carried out at the undergraduate level and the evidence generated was analysed. The information obtained as a result of the interviews was gathered under the determined themes and tabulated, and these tables were interpreted and the motivations of the programmes in creating disaster-related projects and the contents of these projects were revealed and compared with the literature. It has been concluded that disaster-related projects are a preferred subject in industrial design education for internal reasons such as adaptability to pedagogical objectives/ course outcomes, the effect of providing students with professional ethics and social responsibility awareness, personal interest and sensitivity of lecturers, and environmental reasons such as Turkey's high disaster risk, social agenda, collaborations, competitions, calls and workshops, and visibility, but it is still in need of strengthening in terms of continuity and effective implementation.