Tipik ve atipik gelişim gösteren riskli bebeklerin fonksiyonel ve gelişimsel düzeylerinin çok boyutlu analizi
Multidimensional analysis of functional and developmental levels in infants at-risk with typical and atypical development
- Tez No: 937597
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı; (i) tipik ve atipik gelişim gösteren bebeklerde, 3–5 ay arasında ayrıntılı General Movements (GMs) değerlendirmesi kapsamında elde edilen motor repertuar analiz sonuçları ile her iki gruptaki bebeklerin 24–42 ay arasındaki gelişimsel parametreler, motor fonksiyon, gövde kontrolü ve yaşam kalitesi değerlendirme sonuçlarını karşılaştırmak, (ii) tipik ve atipik gelişim gösteren bebeklerin 3-5 ay arasındaki ayrıntılı motor repertuarı ile 24-42 ay arasındaki gelişimsel parametreler, motor fonksiyon, gövde kontrolü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya dahil edilen 80 bebek, uzun dönem takip sonuçlarına göre tipik grup (n=40) ve atipik grup (n=40) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Nörogelişimsel açıdan herhangi bir problemi bulunmayan ve normal gelişim gösteren bebekler tipik gruba; serebral palsi (SP) (n=26), down sendromu (DS) (n=8) ve global gelişim geriliği (GGG) (n=6) tanısı alan bebekler ise atipik gruba dahil edildi. Her iki gruptaki bebeklere, 3-5 ay arasında gerçekleştirilen ayrıntılı GMs değerlendirmesinde motor repertuarın analizi için Motor Optimalite Skoru – Revize (MOS-R) formu kullanıldı. 24-42 ay arasındaki değerlendirmelerde ise tüm bebeklere Bayley Bebek ve Çocuk Gelişimi Değerlendirme Ölçeği – III (Bayley-III), Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ), Gövde Kontrolünün Segmental Değerlendirmesi (SATCo) ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) uygulandı. Erken dönem ayrıntılı GMs analizi sonucunda elde edilen MOS-R sonucu açısından tipik gelişim gösteren bebeklerle atipik gelişim gösteren SP'li ve DS'li bebekler arasında fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to (i) compare the results of detailed motor repertoire analysis obtained through General Movements (GMs) assessment at 3–5 months in typically and atypically developing infants with the developmental parameters, motor function, trunk control, and quality of life outcomes assessed between 24–42 months in both groups, and (ii) determine the relationship between the detailed motor repertoire at 3–5 months and the developmental parameters, motor function, trunk control, and quality of life assessed at 24–42 months in typically and atypically developing infants. A total of 80 infants included in the study were divided into two groups as typical group (n=40) and atypical group (n=40) according to the long-term follow-up results. Infants who had no neurodevelopmental problems and showed normal development were included in the typical group; infants diagnosed with cerebral palsy (CP) (n=26), down syndrome (DS) (n=8) and global developmental delay (GDD) (n=6) were included in the atypical group. The Motor Optimality Score - Revised (MOS-R) form was used to analyse the motor repertoire in the detailed GMs assessment performed between 3-5 months in both groups. Between 24–42 months, all infants were evaluated using the Bayley Scales of Infant and Toddler Development – Third Edition (Bayley-III), the Gross Motor Function Measure (GMFM), the Segmental Assessment of Trunk Control (SATCo), and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). MOS-R total differed between typically developing infants and atypically developing infants with CP and DS (p0.05).