Çevre dostu bileşenlerin kullanılmasıyla kontrollü salım azot gübrelerin hazırlanması
Prepataion of controlled-release nitrogen fertilizers using environmentally friendly components
  1. Tez No: 937595
  2. Yazar: GONCA TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD DOLUNAY ESLEK KOYUNCU, DOÇ. DR. MÜJGAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bitkiler, gelişimleri için ihtiyaç duydukları oksijen, hidrojen ve karbonu hava ve sudan alırken diğer besin ihtiyaçlarının tamamını topraktan almaktadırlar. Bitkilerin gelişimleri için en fazla ihtiyaç duydukları ve makro elementler olarak bilinen bileşenler; azot, fosfor, kalsiyum, kükürt, potasyum ve magnezyumdur. Bu bileşenlerin bitkilerce yeterli düzeyde alınamaması durumunda bitkilerin gelişimleri gerilemekte, buna bağlı olarak da alınan ürün miktarı ve kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Son yıllarda kontrollü salım teknolojisinin gelişimiyle birlikte geleneksel gübrelemenin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Kontrollü salımlı gübreler, bitkilere sürekli ve kontrollü olarak besin sağlayarak, besin kaybını azaltmakta, sera gazı emisyonu, toprak ve yer altı suyu kirliliği gibi olumsuz etkileri önlemektedirler. Bu çalışmada kontrollü salımlı gübre hazırlamak için doğal bir polimer olan kitosan, azot kaynağı olarak üre, montmorillonit ve bentonit kullanılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda (0,2, 0,4, 0,6 g ağırlık/hacim) bentonit ve montmorillonit içeren kitosan/üre/bentonit ve kitosan/üre/montmorillonit gübreler küre şeklinde hazırlanmıştır. İlk olarak bentonit ve montmorillonit killerinin XRF analizi ile içeriklerindeki bileşen oranları belirlenmiştir. Hazırlanan gübrelerin yapısal analizi X-ışını kırınım desenleri (XRD) ve Fourier geçirimli kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ile incelenmiştir. Gübrelerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiş ve çaplarının 1,63-2,20 mm arasında değiştiği görülmüştür. Gübrelerin suda şişme özellikleri incelenmiş ve bentonit oranı arttıkça şişme oranının arttığı, montmorillonit oranı arttıkça şişme oranının düştüğü görülmüştür. Gübrelerden distile su ortamında azot salımı incelenmiştir. Kil ilavesinin kümülatif salım yüzdelerini az da olsa düşürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants obtain the oxygen, hydrogen and carbon they need for their development from air and water, while all other nutritional needs come from the soil. The components that plants need the most for their development, known as macro elements, are nitrogen, phosphorus, calcium, sulfur, potassium and magnesium. If these components are not taken in sufficient amounts by plants, plant development regresses, and as a result, the amount and quality of the product obtained are negatively affected. In recent years, with the development of controlled release technology, studies aimed at reducing the negative effects of traditional fertilization have accelerated. Controlled release fertilizers provide continuous and controlled nutrients to plants, reduce nutrient loss, and prevent negative effects such as greenhouse gas emissions, soil and groundwater pollution. In this study, chitosan, a natural polymer, nitrogen source urea, montmorillonite and bentonite were used to prepare controlled release fertilizers. For this purpose, chitosan/urea/bentonite and chitosan/urea/montmorillonite fertilizers containing different amounts (0.2, 0.4, and 0.6 g weight/volume) of bentonite and montmorillonite were prepared in spherical shapes. Firstly, the component ratios of bentonite and montmorillonite clays were determined by X-ray fluorescence (XRF) analysis. Structural analysis of the prepared fertilizers was examined by X-ray diffraction patterns (XRD) and Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). The morphological structures of the fertilizers were evaluated by scanning electron microscope (SEM) and it was seen that their diameters ranged between 1.63-2.20 mm. The swelling properties of fertilizers in water were examined and it was observed that as the bentonite ratio increased, the swelling ratio increased, and as the montmorillonite ratio increased, the swelling ratio decreased. Nitrogen release from fertilizers in distilled water was examined. It was observed that the addition of clay slightly reduced the cumulative release percentages.