Bir toplumsal hareket olarak Cemaat-i İslami
Jamaat-e Islami as a social movement
  1. Tez No: 937605
  2. Yazar: SERAP ATABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında Cemaat-i İslami hareketi, toplumsal hareketler bağlamında teorik perspektiflerden incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Cemaat-i İslami'nin ideolojik temellerini, tarihsel gelişimini, toplumsal ve siyasal etkilerini araştırarak, bu hareketin toplumsal hareketler bağlamında yerini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan durum analizi ile çalışılmıştır. Çalışmayla birlikte Cemaat-i İslami'nin, İslam'ın sadece bir inanç ve ibadet sistemi değil, aynı zamanda toplumsal ve siyasal bir sistem olarak ele alınması gerektiğini savunduğu tespit edilmiştir. Hareketin, İslami değerlerin toplumsal düzenin temelini oluşturması gerektiği ve şeriatın uygulanması gerektiği yönündeki görüşleri öne çıkmaktadır. Ayrıca, Cemaat-i İslami'nin, Hindistan ve Pakistan'daki toplumsal ve siyasal değişim süreçlerinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Cemaat-i İslami, toplumsal hareketler bağlamında incelendiğinde, dini ve siyasi bir hareket olarak kapsamlı bir etki yaratmıştır. Hareketin kaynak mobilizasyonu, ideolojik çerçeveleme ve siyasi stratejileri, onun Güney Asya'daki toplumsal ve siyasi yapılar üzerinde önemli bir etki yapmasına olanak tanımıştır. Ancak, hareketin ideolojik ve siyasi hedeflerinin gerçekleştirilme düzeyi ve bu süreçte karşılaşılan zorluklar, hareketin karmaşık doğasını ve toplumsal değişim dinamiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Jamaat-e Islami movement is examined from theoretical perspectives within the context of social movements. The aim of the study is to explore the ideological foundations, historical development, and social and political impacts of Jamaat-e Islami, thereby positioning this movement within the context of social movements. The study employs case analysis, one of the qualitative research methods. The study reveals that Jamaat-e Islami argues for the consideration of Islam not only as a system of belief and worship but also as a social and political system. The movement emphasizes that Islamic values should form the basis of social order and that Sharia should be implemented. Additionally, Jamaat-e Islami has played a significant role in the processes of social and political change in India and Pakistan. When examined within the context of social movements, Jamaat-e Islami has created a comprehensive impact as both a religious and political movement. Its resource mobilization, ideological framing, and political strategies have enabled it to significantly influence the social and political structures in South Asia. However, the extent to which the movement's ideological and political goals have been achieved and the challenges encountered in this process reveal the complex nature of the movement and the dynamics of social change.