Post-truth çağında sanat ve gerçeklik: Hakikatin dönüşümü ve sanatsal sorgulama
Art and reality in the post-truth era: The transformation of truth and artistic inquiry
  1. Tez No: 937609
  2. Yazar: NACİ UMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELCEN YÜCELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, post-truth (hakikat sonrası) olarak adlandırılan çağda sanatın, pratikler üzerinden gerçeklik ve hakikat kavramlarıyla kurduğu ilişkiyi, disiplinler arası bir perspektifte analiz etmeyi amaçlamaktadır. Post-truth kavramı, epistemolojik tartışmalar bağlamında, olgusal doğruların yerini öznel yargıların ve kolektif algıların aldığı, nesnel gerçekliğin duygusal tepkiler ve bireysel kabuller karşısında ikincil konuma düştüğü, bilginin doğruluğundan çok etkileyiciliğinin önem kazandığı bir paradigmayı ifade etmektedir. Bu bağlamda, sanatın geleneksel olarak gerçekliği temsil, dönüştürme veya yeniden yorumlama işlevleri, post-truth dönemde yeni boyutlar kazanmaktadır. Gerçekliğin manipülasyonunu, yapı sökümünü ve yeniden inşasını sorgulayan bu çalışma, post-truth çağında sanatın, bireysel ve toplumsal anlamlandırma süreçlerindeki rolünü incelerken, hakikat ve gerçeklik arasındaki karmaşık ilişkiyi görünür kılmaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze, from an interdisciplinary perspective, the relationship that art establishes with the concepts of reality and truth through practices in the so-called post-truth era. In the context of epistemological debates, the concept of post-truth refers to a paradigm in which factual truths are replaced by subjective judgments and collective perceptions, objective reality becomes secondary to emotional reactions and individual assumptions, and the effectiveness of information gains importance rather than its accuracy. In this context, art's traditional functions of representing, transforming or reinterpreting reality gain new dimensions in the post-truth period. Questioning the manipulation, deconstruction and reconstruction of reality, this study examines the role of art in the processes of individual and social signification in the post-truth era and attempts to make visible the complex relationship between truth and reality.