Bitkisel yağlardaki yağ asitlerinin GC-MS ile tayini, buyağlardan katı sabun üretimi ve analizi
Determination of fatty asids in vegetable oils by GC-MS, production and analysis of solid soap from these oils
- Tez No: 937639
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMİNE ŞABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, doğal bitkisel yağlar (defne yağı, argan yağı, menengiç yağı, zeytinyağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı, kakao yağı, shea yağı) kullanarak, yüksek temizleme ve köpürme özelliğine sahip, kimyasallardan ve katkı maddelerinden uzak doğal katı sabunlar yapılmıştır. Yapılan sabunlarda insan sağlığı ön planda tutulmuştur. Yapılan doğal sabunların içerisinde kullanılan bitkisel yağların Gaz Kromatografisi (GC) yöntemiyle yağ asitleri tayin edilmiştir. GC sonuçlarına bakıldığında sabun yapımında kullanılan bitkisel yağların içerisinde cilt sağlığı için faydalı birçok yağ asidi tespit edilmiş olup, oleik asit, linoleik asit ve palmitik asidin sabun yapımında kullanılan tüm yağ çeşitlerinde en yüksek oranda bulunan 3 yağ asidini oluşturduğu gözlenmiştir. Sabun yapımı aşamasında temel hammadde olarak, zeytinyağ kullanılarak, ısıtma işlemi gerçekleştirmeden, soğuk yöntemle sabunlaşma reaksiyonu gerçekleştirilmiş, ayrıca, reaksiyona sabunun ciltteki yararlanımını arttırmak için farklı bitkisel yağlarda ilave edilmiştir. Soğuk yöntem sayesinde sabun yapımında kullanılan bitkisel yağların bozunmadan, sabunun yapısında kalması ve ciltteki yararlanımının artması sağlanmıştır. Üretilen sabunların analizleri de yapılarak toplam yağ asidi ve serbest alkali miktarlarına bakılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında, üretilen sabunların TS 54 standartlarına uygun olduğu gözlenmiştir. Bu tez çalışması, TÜBİTAK 2022-2023 Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Konu Başlıkları“ (versiyon 04.08.2022) çerçevesinde; ”Bitkisel Kaynaklardan Değerli Kimyasallar" kısmına girmekte olup, çevreye daha duyarlı ürünlerin geliştirilmesi ve bitki kaynaklı değerli kimyasalların üretilmesine öncülük etmiştir (TÜBİTAK, 2023).
Özet (Çeviri)
In this study, natural solid soaps with high cleaning and foaming properties and free from chemicals and additives were made using natural vegetable oils (laurel oil, argan oil, menengiç oil, olive oil, castor oil, coconut oil, cocoa butter, shea butter). Human health was prioritized in the soaps made. The fatty acids of the vegetable oils used in the natural soaps were determined by Gas Chromatography (GC) method. Looking at the GC results, many fatty acids that are beneficial for skin health have been detected in the vegetable oils used in soap making, and it has been observed that oleic acid, linoleic acid and palmitic acid constitute the 3 fatty acids found in the highest percentage in all oil types used in soap making. In the soap making process, olive oil was used as the main raw material and saponification reaction was carried out by cold method without heating. In addition, different vegetable oils were added to the reaction to increase the utilization of the soap on the skin. Thanks to the cold method, it was ensured that the vegetable oils used in soap making remained in the structure of the soap without degradation and increased its utilization on the skin. The produced soaps were also analyzed and the total fatty acid and free alkali amounts were examined. When the analysis results were analyzed, it was observed that the soaps produced complied with TS 54 standards. This thesis study is included in the“Valuable Chemicals from Plant Sources”section within the framework of TÜBİTAK 2022-2023 Priority R&D and Innovation Topics" (version 04.08.2022) and has pioneered the development of more environmentally sensitive products and the production of valuable chemicals from plant sources (TÜBİTAK, 2023).