Kan donörlerinde ve HBV-DNA, HCV-RNA pozitif hastalarda TT virüs prevelansı
TT virus prevalence in blood donors and HBV-DNA, HCV-RNA positive patients
- Tez No: 937640
- Danışmanlar: DR. ALİ MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
TT virüs, ilk kez 1997'de Japonya'da post-transfüzyon hepatitli üç hastanın serumunda saptanmıştır. Tüm dünyada yapılan çalışmalarda kan vericilerinde, transfüzyon hastalarında, hepatit ile infekte bireylerde TTV DNA'sı çeşitli oranlarda saptanmıştır. Viral hepatit etkeni olup olmadığının belirlenmesi için daha ileri çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada, kan vericileri ve hepatit B ve C ile infekte bireylerde TTV DNA oranı karşılaştırılmıştır. 70 kan verici de %7.1, HbsAg ve HBV DNA pozitif 65 hastada %23, anti HCV ve HCV RNA pozitif 65 hastada %40 oranında TTV DNA pozitifliği saptanmıştır. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
TT virus was first detected in the sera of three patients with post-transfusion hepatitis in Japan in 1997. In studies conducted worldwide, TTV DNA has been detected at various rates in blood donors, transfusion patients, and individuals infected with hepatitis. Further studies are needed to determine whether it is a viral hepatitis agent. In this study, TTV DNA rates were compared in blood donors and individuals infected with hepatitis B and C. TTV DNA positivity was detected in 70 blood donors at 7.1%, in 65 patients with HbsAg and HBV DNA positivity at 23%, and in 65 patients with anti-HCV and HCV RNA positivity at 40%. A statistically significant difference was found between the groups.