Kayak alp disiplini branşı sporcularında alt ekstremite kas kuvveti, aerobik/anaerobik kapasite, sıçrama, denge parametreleri ile yarış performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lower extremity muscle strength, aerobic/anaerobic capacity, jumping, balance parameters and race performances in alpine skiing athletes
  1. Tez No: 937651
  2. Yazar: SILA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET SEVİNDİK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kayak alp disiplini sporcularında alt ekstremite kas kuvveti, aerobik/anaerobik kapasite, sıçrama ve denge parametreleri ile yarış performansları arasındaki ilişkileri incelemektir. Yöntem: Araştırmaya, alp disiplini branşında yer alan ve yaş ortalaması 19,4±1,68 yıl, boy uzunluğu 173±7,22 cm, vücut ağırlığı 70,93±12,28 kg, BKI 23,15±3,20 kg/m² ve vücut yağ yüzdesi 13,94±5,20 olan 15 erkek sporcu dahil edilmiştir. Sporcuların boyları, Holtain (UK) stadiometre ile ölçülmüş, vücut ağırlıkları BC, 418 Tanita (Japan) ile belirlenmiştir. Bacak kuvvet ölçümleri, IsoMed 2000® izokinetik kuvvet cihazı ile yapılırken, aerobik kapasite değerlendirmeleri cosmed K5 (İtalya) gaz analiz sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anaerobik güç ve kapasite testi için wingate testi uygulanmış, sıçrama performansı Optojump marka cihaz ile ölçülmüş ve denge testleri Sportkat 4000 cihazı ile gerçekleştirilmiştir. İzokinetik kas kuvveti, aerobik/anaerobik kapasite, sıçrama ve denge parametreleri ile yarışma sonuçları arasındaki ilişki spearman korelasyon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationships between lower extremity muscle strength, aerobic/anaerobic capacity, jumping and balance parameters and race performances in alpine athletes. Methods: Fifteen (male) athletes in the alpine skiing branch with an average age of 19.4±1.68 years, height of 173±7.22 cm, body weight of 70.93±12.28 kg, body mass index of 23.15±3.20 kg/m² and body fat percentage of 13.94±5.20 were included in the study. The heights of the athletes were measured with a Holtain (UK) stadiometer and their body weights were determined with BC, 418 Tanita (Japan). Leg strength measurements were performed with an IsoMed 2000® isokinetic strength device, while aerobic capacity assessments were performed using the cosmed K5 (Italy) gas analysis system. The wingate test was applied for anaerobic power and capacity test, jump performance was measured with an optojump brand device and balance tests were performed with a Sportkat 4000 device. The relationship between isokinetic muscle strength, aerobic/anaerobic capacity, jumping and balance parameters and competition results were determined using the spearman correlation test.