Elektrikli araç batarya soğutma sistem performansı üzerine nanoakışkanların etkisi
Effects of nanofluids on electric vehicle battery cooling system performance
- Tez No: 937654
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Analizi'nde elektrikli taşıt batarya soğutma sistemi tasarımı üzerinden, mevcut seri üretimlerde soğutucu akışkanı olarak kullanılmakta olan Su-Etilen Glikol sıvı karışımına farklı özelliklerde nanopartiküllerin farklı derişim oranlarında eklenerek soğutma sistem performansının geliştirilmesi ve gözlemlenmesi istenmiştir. Ana soğutma sıvısı olarak %50 Etilen Glikol %50 Su karışımı, nanopartikül olarak farklı derişimlerde ZnFe2O4, NiFe2O4, CoFe2O4 Manyetik Ferrit nano parçalarının nano boyutta soğutma sıvısı karışımına belirli oranlarda katılarak meydana gelen nanoakışkan termofiziksel özellikleri teorik olarak literatürdeki modellerin kullanılması ile belirlenmiştir. %1, %2, %3 oranlarında konsantrasyon değerleri farklı nanoakışkanların ısıl iletkenlik, özgül ısı, viskoziteleri hesaplanarak, modeller birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis, the cooling system design of electric vehicle batteries was studied by adding nanoparticles with different properties and concentrations to the existing coolant mixture of Water-Ethylene Glycol used in mass production. The aim was to improve and observe the performance of the cooling system. The main coolant fluid, a 50% Ethylene Glycol and 50% Water mixture, was combined with magnetic ferrite nanoparticles ZnFe2O4, NiFe2O4, CoFe2O4 in varying concentrations of 1%, 2%, and 3%. The thermophysical properties of the resulting nanofluids were determined theoretically using models from the literature. The thermal conductivity, specific heat, and viscosity of the nanofluids at different concentrations were calculated, and the models were compared with one another.