British-Ottoman press opinion(s) during the Balkan Wars: Unraveling the perception-building practices, fighting discourses, and societal engagements
Balkan Savaşları döneminde Osmanlı ve Britanya basını: Algı inşa süreçlerini, çatışan söylemleri ve toplumsal etkileşimleri keşfetmek
  1. Tez No: 937662
  2. Yazar: ONUR ÇEZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Balkan Savaşları, farklı açılardan ve yeni tarihyazımı perspektiflerinden incelenmesi gereken çok yönlü bir tarihe sahiptir. Bu tez, savaş döneminde gelişen farklı söylem ve algı oluşturma pratiklerini, propaganda stratejilerini ve toplumsal tepkileri ortaya koymak ve tarihsel olarak irdelemek amacıyla Britanya ve Osmanlı basınına odaklanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu ve Britanya'daki çeşitli toplumsal ve siyasi aktörleri, farklı alıcı kanalları kullanarak görünür kılmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, gazetelerin Balkan Savaşları sırasında hem yönetici elitler hem de toplumsal aktörler tarafından nasıl ortak bir vasıta olarak kullanıldığını göstermek için farklı gazeteler araştırmanın çekirdeğini oluşturacaktır. İlk bölüm, Britanya ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki gazetelerin tarihsel kökenlerine dair bir inceleme sunmanın yanı sıra, gazete kaynaklarının farklı algıları anlamak için nasıl değerli olduğunu açıklamak üzere basın algısı, kamuoyu ve inşa edilmiş söylemler gibi çeşitli kavramları tartışmaktadır. Bu çalışma, Balkan Savaşları sırasında basın kaynaklarına ulaşmada toplumsal ve devlet aktörleri arasında simbiyotik bir ilişki olduğunu savunmaktadır. İkinci bölüm, Balkan Savaşları'nın ilk aşamasının savaş politikalarını nasıl etkilediğini ve insanların bunları nasıl algıladığını araştıran bir vaka çalışması sunmaktadır. Bunun yanında, Britanya-Osmanlı ilişkilerinin karşılaştırmalı bir yaklaşımla algılar ve söylemsel pratikler merceğinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bölümde, mevcut araştırma, dönemin değişen algılarını ve seslendiril(e)meyen söylemlerini ortaya çıkarmak için söylem-tarihsel yaklaşımı metot uygulamaktadır. Bu bölümün bir diğer amacı da savaş dönemindeki uluslararası düzeydeki siyasetin gazetelerden ne ölçüde okunabileceğini göstermek ve mevcut literatürde yer almayan farklı boyutların altını çizmektir. Son bölümde tez, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı ve Britanya örneklerinde toplumsal düzeydeki etkileşimleri incelemektedir. Farklı toplumsal grupların protestolar, gösteriler ve hayırsever (yardım) örgütleri gibi kitlesel siyasi kanallar aracılığıyla savaşlara nasıl tepki verdiklerini göstermeye çalışmaktadır. Karşılaştırmalı bir irdeleme yoluyla, Britanya ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki insanların, farklı söylemler ve algı oluşturma pratikleri temelinde, çeşitli kanallar aracılığıyla iç cephede savaş zamanı siyasetine ne ölçüde dahil olduklarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars have a multifaceted history that should be explored from different angles and new historiographical perspectives. This thesis focuses on the British and Ottoman press opinion(s) to unravel different discourse- and perception-building practices, propaganda strategies, and social responses during the wars. It aims to vocalize various social and state actors using several receptive channels in the Ottoman Empire and Britain. For this quest, different newspapers will be the core of the research to display how newspapers were used as a common medium by both ruling elites and social actors during the Balkan Wars. Alongside providing a survey on the historical roots of the newspapers in Britain and the Ottoman Empire, the first chapter discusses the concepts of press opinion, public opinion, and constructed discourses in placing itself to explain how newspaper sources were valuable to understanding different perceptions. It argues that there was a symbiotic relationship between social and state actors in navigating press sources during the Balkan Wars. The second chapter provides a case study that explores how the initial phase of the wars affected wartime politics and how people perceived them. It aims to delve into the British-Ottoman encounters through the lenses of perceptions and discursive practices within a comparative setting. In this chapter, the present research applies a discourse-historical approach to unravel varying perceptions and un(der)vocalized discourses of the time. Another purpose of this chapter is to show to what extent international-level politics during the wars can be read from the newspapers and to underscore different aspects that the existing literature does not. In the last chapter, the thesis examines the societal-level engagements in the Ottoman and British cases during the Balkan Wars. It attempts to show how different social groups reacted to the wars through mass political channels such as protests, demonstrations, and donations. It aims to show to what extent people in Britain and the Ottoman Empire became involved in wartime politics on the home front via several channels on the basis of varying discourses and perception-building practices by implementing a comparative inquiry.