Depremzede lise öğrencilerinde algılanan sosyal desteğin sigara kullanımı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of perceived social support on smoking and sleep quality in earthquake survivor high school students
  1. Tez No: 937675
  2. Yazar: OZAN ÖZKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen lise öğrencilerinde algıladığı sosyal desteğin sigara kullanımı, uyku kalitesi ve uykusuzluğa etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı türdeki bu çalışma, Adıyaman Merkez'deki 1579 gönüllü öğrenci ile yürütüldü. Veriler, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Bergen Uykusuzluk Ölçeği (BUÖ), Depremzede Öğrenci Bilgi Formu ve Sigara Kullanım Değerlendirme Anketi ile yüz yüze toplandı. Veriler SPSS 27.0 ile tanımlayıcı istatistik yöntemleri, Bağımsız Örneklem t testi, One Way Anova, Pearson korelasyon ve Ki kare testi ile değerlendirildi. Bulgular: Öğrencilerin %44,3'ü kız ve %23'ü en az bir yakınını kaybetmişti. Sigara kullanan öğrencilerin %13,6'sı depremden sonra sigaraya başladığını belirtti.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of perceived social support on smoking, sleep quality and insomnia in high school students affected by the Kahramanmaraş earthquakes. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 1579 volunteer students in the central district of Adıyaman. Data were collected face-to-face using the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Bergen Insomnia Scale (BIS), Earthquake Survivor Student Information Form and Smoking Assessment Questionnaire. Data were evaluated using descriptive statistical methods, Independent Sample t test, One Way Anova test, Pearson correlation analysis and Chi-square test with SPSS 27.0. Results: 44.3% of the students were female and 23% had lost at least one relative. the students who smoked, 13.6% stated that they started smoking after the earthquake.