Destekli derin kazılarda inklinometrik gözlem
Monitoring of deep excavations with inclinometers
- Tez No: 93768
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY ÖZAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Derin kazılarda gözlem her zaman gereken ve büyük önem arz eden bir olgudur. Bu gerekliliği karşılamak üzere çeşitli gözlem yöntemleri geliştirilmiş bulunmaktadır. İnklinometrik gözlem, pratikliği, hassasiyeti ve sağladığı verilerin kullanışlılığı ile bu yöntemler arasında en çok kullanılanlardan biri olmuştur. İnklinometrik gözlem yer değiştirmelerin ölçümünde kullanılmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında, ölçülen yer değiştirme değerlerinden inklinometre borusunun içinde bulunduğu derin kazı destek elemanında oluşan eğilme momentlerinin tahmini yapılmıştır. Yer değiştirme değerlerinden moment değerlerine geçişte sonlu farklar yönteminden faydalanılmıştır. İnklinometrik gözlemin yapıldığı derin kazı sahasında destek sistemi olarak ankrajlı diyafram duvar uygulaması yapılmıştır. Mevcut sistemin, sonlu elemanlar yöntemini kullanan Plaxis programı ile analizi yapılmış ve analiz sonuçlan inklinometre gözleminin sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Analiz sonuçlarının gözlem sonuçlanna göre daha yüksek momentler tahmin ettiği, yer değiştirme değerlerinin ise çok farklı olmadığı görülmüştür. Oluşan farklann en önemli sebebinin kesin olarak belirlenemeyen malzeme parametreleri olduğuna kanaat getirilmiştir. Özellikle elastisite modülünün hesaplan önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Monitoring in deep excavations is absolutely vital. Many methods of monitoring have been developed to satisfy this necessity. With its practicality, sensitivity and handiness, monitoring with inclinometers have become a widely used method. Inclinometers are used to determine displacements. They are also used to determine the bending moments acting on the earth support system they are in. Finite differences method was applied to determine the bending moments of the sections of which displacements were obtained. The deep excavation in the region where inclinometric monitoring was carried on was supported by an anchored diaphragm wall. The support system was analysed by a finite element method program named Plaxis and the results of the analysis were compared to the results of the field monitoring. The comparison showed that Plaxis has estimated bending moments higher than those obtained from the monitoring, whereas the displacements were close. The differences most probably were caused by the parameters which can not be determined definitely. Especially the modulus of elasticity was determined to have a great effect on the results.