Türkiye'de e-ticaretin gelişimi ve e-ticarete olan talebi etkileyen unsurlar: Eskişehir örneği
Development of e-commerce in Turkey and factors affecting the demand for e-commerce: Eskişehir example
  1. Tez No: 937710
  2. Yazar: SEVİM IŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, özellikle bilgisayar ve internet teknolojilerinin hızla gelişmesi, bilgi toplumunun ortaya çıkmasına önemli düzeyde katkı sağlamıştır. Bilgi toplumunda yaşanan hızlı dönüşümler, insanların ve işletmelerin interneti etkin bir şekilde kullanarak ticaret yapmalarına imkân tanımıştır. Bununla birlikte dünya ekonomilerinde“e-ticaret”kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye'de faaliyette olan işletmelerin küreselleşen ve dijitalleşen dünya ekonomilerinde pazar payını ve rekabet gücünü artırabilmek amacıyla bilgisayar ve internet teknolojilerine etkili bir şekilde entegre olmaları gereklidir. Gerçekleştirilen bu araştırma, e-ticaretin işletmelerin yapısında verimlilik, yenilik ve rekabet açısından ne şekilde bir etkisinin olduğunu ve Türkiye açısından önemini ifade etmektedir. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda dünya genelinde internet ortamlarında gerçekleştirilen alışverişler de artış göstermiştir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin genel olarak kolay olması, zaman konusunda tasarruf sağlaması ve alternatiflerin çeşitliliği açısından tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu doğrultuda birçok e-ticaret sitesi açılmaktadır. Bu e-ticaret siteleri ile tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçlamaktadırlar. Bu çalışmada, Eskişehir ilinde ikamet eden kişilerin e-ticaret davranışlarını ve bu davranışları etkileyen faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanacaktır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistik programından yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's technological developments, especially the rapid development of computer and internet technologies, have contributed significantly to the emergence of the information society. Rapid transformations in the information society have enabled people and businesses to do business using the internet effectively. However, it has led to the emergence of the concept of“e-commerce”in world economies. Businesses operating in Turkey need to effectively integrate with computer and internet technologies in order to increase their market share and competitiveness in the globalizing and digitalizing world economies. This research shows the impact of e-commerce on the structure of businesses in terms of efficiency, innovation and competition and its importance for Turkey. In line with technological developments, online shopping has increased around the world. Online shopping is frequently preferred by consumers because it is generally easy, saves time and has a variety of alternatives. Many e-commerce sites are opened in this direction. They aim to attract the attention of consumers with these e-commerce sites. In this study, it is aimed to analyze the e-commerce behaviors of people residing in Eskişehir and the factors affecting these behaviors. In this context, data in the research will be collected by survey method. SPSS statistical program will be used to analyze the data obtained.