Farklı kuşakların parasosyal ilişkileri ve benlik saygısı
Parasocial relationships and self-esteem of different generations
  1. Tez No: 937737
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Parasosyal etkileşim, bireylerin medya figürleriyle kurdukları tek taraflı ve hayali ilişkileri ifade eden psikolojik bir bağlanma biçimidir. Bu nosyon, izleyicilerin medya karakterleriyle gerçek bir sosyal ilişki yanılsaması üzerinden duygusal bağ kurma eğilimini tanımlamaktadır. Parasosyal ilişkiler, kültür endüstrisi paradigması perspektifinden, ünlülerin ekonomik değer üreten birer marka haline dönüştürülmesinin ve tüketim kültürünün yeniden inşasının bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Sosyal öğrenme kuramı çerçevesinde ise, bireylerin ünlülerle kurdukları özdeşimler üzerinden benlik saygılarını şekillendirme sürecine odaklanmaktadır. Günümüzde iletişim teknolojilerindeki paradigmatik dönüşüm ve dijital platformların yaygınlaşması, bireylerin ünlülerle kurdukları parasosyal etkileşimlerin yapısını ve dinamiklerini önemli ölçüde değiştirmektedir. İlgili değişim, farklı kuşakların medya tüketim pratiklerini ve etkileşim örüntülerini yeniden şekillendirmektedir. Söz konusu dönüşümün kuşaklar arasındaki yansımalarını ve parasosyal etkileşim ile benlik saygısı arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla; bu araştırma, farklı kuşakların (X, Y, Z) ünlülerle kurdukları parasosyal ilişkileri ve bu ilişkilerin benlik saygısına etkilerini; kültür endüstrisi ve sosyal öğrenme kuramları çerçevesinde incelemektedir. TÜİK'in 12 bölge sınıflandırması temel alınarak yürütülen çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler tabakalı örnekleme yoluyla, X, Y, Z kuşaklarından seçilen 585 katılımcıdan anket tekniğiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın ampirik bulguları, kuşaklar arasında parasosyal etkileşim düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Geleneksel ve dijital medya kullanım sıklığı ile parasosyal etkileşim arasındaki ilişkinin de kuşaklara göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca parasosyal etkileşim ile benlik saygısı arasında anlamlı ve negatif bir korelasyon saptanmış; parasosyal etkileşim yoğunluğunun artmasıyla benlik saygısının düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parasocial interaction is a psychological form of attachment that refers to the one-sided and imaginary relationships individuals establish with media figures. This concept describes the tendency of viewers to form emotional bonds with media characters through the illusion of a real social relationship. Parasocial relationships are considered part of the cultural industry paradigm, in which celebrities are transformed into brands that generate economic value and contribute to the reconstruction of consumer culture. Within the framework of social learning theory, the focus is on the process by which individuals shape their self-esteem through identification with celebrities. Today, the paradigmatic transformation in communication technologies and the widespread use of digital platforms have significantly changed the structure and dynamics of parasocial interactions between individuals and celebrities. This change is reshaping the media consumption practices and interaction patterns of different generations. In order to understand the reflections of this transformation between generations and the relationship between parasocial interaction and self-esteem, this study examines the parasocial relationships that different generations (X, Y, Z) establish with celebrities and the effects of these relationships on self-esteem within the framework of the culture industry and social learning theories. Based on the 12-region classification of the Turkish Statistical Institute (TUİK), a quantitative research method was adopted, and data were collected through a survey technique from 585 participants selected from the X, Y, Z generations using stratified sampling. The data obtained were analyzed using structural equation modeling via SPSS and AMOS software. The empirical findings of the study reveal statistically significant differences in the levels of parasocial interaction between generations. It was also found that the relationship between the frequency of traditional and digital media use and parasocial interaction varies across generations. The study further revealed a significant and negative correlation between parasocial interaction and self-esteem, indicating that an increase in the intensity of parasocial interaction leads to a decrease in self-esteem.