Breakfast, personality and cognitive failure as predicting factors of pattern discrimination ability in younger adult
Kahvaltı, kişilik ve bilişsel hata: genç yetişkinlerde desen ayırt etme yeteneğini öngören faktörler
  1. Tez No: 937762
  2. Yazar: HATİCE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BRİAN STOLLERY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Desen ayırt etme, benzer temsillerin ayrı ayrı veya daha az örtüşen bir şekilde kodlandığı mekanizmadır. Beyin, önemli miktarda enerji gerektirir ve yakıt olarak glikoz kullandığı için sürekli bir glikoz kaynağına ihtiyaç duyar. Çeşitli çalışmalar, glikozun ve dolayısıyla kahvaltının hafıza üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak, bunun desen ayırt etme üzerindeki etkisi hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Kahvaltının hafızayı etkilediği göz önüne alındığında, bu araştırma, kahvaltı yapmanın desen ayırt etme yeteneğini de etkileyebileceğini varsaymaktadır. Kahvaltıya ek olarak, bu çalışma kişilik ve bilişsel hataların desen ayırt etme yeteneği ile nasıl ilişkili olabileceğini araştıracaktır. Bireylerin bilişsel olmayan zihinsel organizasyonları hafıza organizasyonlarını yansıtabileceğinden, desen ayırt etmeyi de yansıtabilir. Ancak, bugüne kadar desen ayırt etme yeteneği ile kişilik ve bilişsel hatalar arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, kahvaltı ile desen ayırt etme arasında bir ilişki bulunmamasına rağmen, belirli kişilik özelliklerinin (dışa dönüklük, sorumluluk, uzlaşmacılık, duygusal stabilite) ve bilişsel hata yaşama eğiliminin desen ayırt etme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, kişilik ve bilişsel hataların desen ayırt etmeyi etkilediğini, ancak kahvaltının bir etkisi olmadığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Pattern discrimination is the mechanism by which similar representations are encoded separately or in a less overlapping way. The brain requires significant amount of energy and, since it uses glucose as a fuel, it requires a continuous supply of glucose. Various studies have demonstrated that glucose, and thus breakfast, have a substantial effect on memory. However, there is limited information as to how this can affect pattern discrimination. As breakfast influences the memory, this research assumes that having breakfast could affect pattern discrimination. In addition to breakfast, this study will investigate how personality and cognitive failure associated with pattern discrimination ability can occur. Since individuals' non-cognitive mental organisation can reflect memory organisation, it might therefore also reflect pattern discrimination. However, to date there has not been any comprehensive studies investigating the relationship between discrimination ability and personality and cognitive failure. The study demonstrated that although there was no correlation between pattern discrimination and breakfast, certain personality traits (extraversion, consciousness, agreeableness, emotional stability) and the tendency to experience cognitive failure is related to pattern discrimination. These findings suggest that personality and cognitive failure affects pattern discrimination while breakfast has no impact.