Gençlerin dini sosyalleşme sürecinde muhafazakâr STK'ların rolü: SİHAD örneği
The role of conservative NGOs inthereligious socialization process of youth: The example of SİHAD
- Tez No: 937774
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışma, günümüzün değişen sosyo-kültürel ortamında gençlerin dini sosyalleşme süreçlerini konu edinmektedir. Bireyin dini inanç, tutum ve davranışları üzerinde, aile, akran grubu, okul, dini kurum ve gruplar, kitle iletişim araçları ve sosyal medyanın önemli bir etkisi bulunmaktadır. Çalışmamız söz konusu dini sosyalleşme kaynaklarından farklı olarak genç bireylerin dini, milli, manevi, ahlaki tutum ve davranışlarının oluşmasında muhafazakâr nitelikli sivil toplum kuruluşlarının rolünü anlamayı amaçlayan bir saha araştırmasıdır. Giriş ve üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, sosyalleşme ve onun bir alt türü olan dini sosyalleşme sürecine dair kavram ve kuramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde sivil toplum kuruluşları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise elde edilen verilerden hareketle muhafazakâr STK'ların gençlerin dini hayatlarında oynadığı rol ve dini kimliklerinin oluşmasındaki etkisi yorumlanmıştır. Araştırmanın evrenini muhafazakâr niteliklere sahip Sincan İmam Hatipliler Derneği (SİHAD) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise SİHAD'ın faaliyet ve programlarına en az bir yıl devamlı olarak katılan 14-25 yaş grubundaki gençlerden oluşmaktadır. Araştırmada nitel bir desen tercih edilmiş, doküman incelemesi, gözlem, görüşme ve odak grup görüşmesi teknikleri kullanılmıştır. 32 katılımcıyla yapılan görüşmeler ve diğer yöntemlerle elde edilen veriler araştırmanın teorik boyutuyla uyumlu olarak analiz edilerek bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the religious socialization processes of youth within the context of today's evolving socio-cultural environment. Various sources, including family, peer groups, educational institutions, religious groups, mass media, and social media, significantly influence individual's religious beliefs, attitudes, and behaviours. Unlike previous studies on religious socialization, this research aims to understand the role of conservative civil society organizations in shaping the religious, national, spiritual, and moral behaviours of young individuals through a field study. The work consists of an introduction and three sections. The first section discusses concepts and theories related to socialization and its subtype, religious socialization. The second section examines civil society organizations. The third section interprets the data obtained to analyse the role of conservative NGOs in the religious lives of youth and their impact on the formation of religious identity. The study focuses on the Sincan İmam Hatipliler Association (SİHAD), which possesses conservative characteristics. The sample comprises young individuals aged 14-25 who have participated in SİHAD's activities and programs for at least one year. A qualitative design was preferred in the study, document review, observation, interview and focus group interview techniques were used. The data collected through interviews with 32 participants and other methods were analysed in accordance with the theoretical framework of the study and the findings were evaluated.