Lise öğrencilerinin dini sosyalizasyon sürecine katılımı
Attendance of high school students to the periot of religious socialization
  1. Tez No: 210051
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tezimizin arastırma konusu 15-18 yas grubu liseli gençlerin dindarlasma sürecidir. stanbul kentinde lise ögrenimi almakta olan dört okuldaki ögrenciler ele alınmıstır. Kisilik, aile, egitim, dindarlık ve alıskanlıklar olmak üzere gençler incelenmistir. Ögrencilerin büyük çogunlugu, hali hazırdaki dini bilgilerinin aileden alındıgını belirtmislerdir. Gençler, kendileri ile ilgili kararlarda, özellikle babalarının etkin oldugunu söylüyorlar. Ögrenciler, büyük oranda, hem kendilerini hem de ailelerini dindar olarak kabul ediyorlar. Tabii burada dindarlıgın ölçütü farklı olabiliyor. Bes vakit namazını kılan bir genç de kendini dindar sınıfına koyuyor, cumadan cumaya veya bayramdan bayrama camiye gidende dindar oldugunu söyleyebiliyor. Ancak gençlerin , ?Dini kurallar yasayısınızı etkiliyor mu? sorusuna büyük oranda ?evet? ve ?bazen? cevaplarını verdiklerini görüyoruz. Ama ögrencilerle yapılan birebir görüsmelerde ibadet anlamında büyük eksikler oldugunu, dinin haram kıldıgı bir takım seylerin rahatlıkla yapıldıgını hatta yaygın oldugunu gözlemliyoruz. Buradan da gençlerin sosyallesmesindeki ajanların ne kadar önemli oldugunu, her bir kategorinin ayrı bir önem tasıdıgını anlıyoruz. Ögrencilerin büyük çogunlu ?en iyi akla yatkın olan din? olarak slamiyet demislerdir. Edindigimiz kanaat, iman noktasının, ibadet noktasına göre daha saglam oldugudur. Genel olarak bu dört lise ana hatlarda birbirine benzemektedir. Okulların, bulundugu muhit ve hitap ettigi kesimlerin sosyo-kültürel ve ekonomik farklılıgından dolayı dini tutum, davranıs ve sosyallesme de kısmen farklı olmaları da tabiidir. Çalısma sonunda gelinen nokta, ailenin sosyallesmedeki etkisinin egitim sürecinde de hissedilir derecede devam etmesidir. Ayrıca dikkat edilecek bir diger noktada su görülmektedir: hangi kültür ve yasam tarzını benimsersek benimseyelim, egitim kurumlarımızın kendilerinden beklenen görevleri yerine getiremedikleri anlasılmaktadır. Sosyo-kültürel degerlerin nesilden nesile saglıklı bir sekilde aktarılması ve bununla birlikte dinini bilen, dini sosyallesme sürecini olumlu bir sekilde sürdüren bireylerin olusması için aileye ve egitim sürecine islerlik kazandırılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The topic of thesis is the period of adolesences, aged 15-18, getting religious. The students of four different high-schools have been researched on their personality, family, education, religiousness and habits. Most of the students have declared that they got their information on religion from their family. They stated that especially their fathers are the people who affect their decision. The students who have been searched agree that they and their families are religious. Of course the criteria may be different. The person who prays five times a day think he is religious and the one who goes to the mosque only on Fridays does too. However, to the question ?does the rules of religion affect your life?, the youth mostly say ?yes? or ?sometimes?. When we interview the students face to face, we see that they have deficiency and do not avoid doing the activities which are forbidden by religion. We understand how the agents are important on the socialization of the youth and each category owns its importance. Most of students mention that the most logical and best religion is ?Islam?. That means belief of the religion is stronger than praying. Generally these high-schools like each other. Because of the differences between the schools, such as place, people?s social background and finance, it?s quite normal they are different in terms of being religious, behavior and socialization. As a result, the effect of the family on socialization is still felt during the school years . Moreover, Whatever the living style we accept is, it?s understood that our educational institutes are not able to the their tasks properly. It?s necessary to make the family and institutes work so as to transfer the valves of socio-culture between the generations; and to teach the individuals their religion and make them follow the religious socialization.