Tanzimat Devri Osmanlı maarif nazırlarının modern eğitime katkıları (1839–1876)
The contributions of Tanzimat Period Ottoman ministers of education to modern education (1839-1876)
- Tez No: 937790
- Danışmanlar: PROF. DR. TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kendinden sonraki devirlere ışık tutan Tanzimat Devri, Gühane Hattı Humayunu'nun 1839 yılında ilanından 1876 yılına kadar olan ıslahat dönemini ifade etmektedir. Bu devirde Osmanlı Devleti padişahları ile yenilik ve ıslahat taraftarı olan devlet adamları tarafından bir dizi ıslahat programı başlatıldığı görülmektedir. Bu çalışmada, ıslahatların eğitim alanında yapılan kısmına değinilerek; Osmanlı eğitim sisteminin modernize edilme aşamalarını kişiler bazında incelemek amaçlanmıştır. Eğitim sisteminin şeyhülislamlık ve vakıf nezaretinin alanından aşamalı olarak çıkarılması ile eğitimin ve eğitim kurumlarının Osmanlı tarihinde ilk kez devlet kontrolüne alınmaya çalışılması Tanzimat devrine denk gelmektedir. Bu dönemde ilk kez eğitim meselelerinin görüşülmesi için meclislerin oluşturulması ve sonrasında Maarif Nezareti'nin kurulması görülmektedir. Bu çalışmada Tanzimat Devri öncesi ve Tanzimat Devri Osmanlı eğitim sistemi açıklanmış; devamında da Tanzimat Devri ile birlikte kurulan nezaret, Maarif nazırları ve bu minvalde yapılan yenilikler kendi dönemleri içerisinde incelenmiştir. Sonuç olarak bu yeniliklerin Osmanlı eğitiminin modernleşmesi ve çağa ayak uydurur hale gelmesindeki rolleri de değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış olup, literatür taraması yapılarak döneme ait bilgi ve belgeler ışığında ulaşılan bilgiler sonuç bölümünde değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Tanzimat Period, which sheds light on the following eras, refers to the reform period Gülhane Hattı Humayun from 1839 until 1876. It is seen that a series of reform programs were initiated by the sultans of the Ottoman Empire and statesmen who were in favor of innovation and reform during this period. In this study, refering to the some parts of the reforms made in the field of education; It is aimed to examine the modernization stages of the Ottoman education system on an individual basis. The gradual removal of the education system from the area of sheikh al-Islam and ministry of foundation and the attempt to bring education and educational institutions under state control for the first time in Ottoman history coincides with the Tanzimat period. It is seen that in this period, for the first time, committees and later the Ministry of Education were established to discuss educational issues. In this study, first of all, the Ottoman education system in the Pre-Tanzimat Period and Tanzimat Period, later the ministry established during the Tanzimat Period, the Ministers of Education and the innovations made in this regard were examined within their own periods. As a result, the study was completed by evaluating the roles of these innovations in modernizing Ottoman education and keeping it up to date. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study, and the study was completed by evaluating the information obtained in the light of information and documents from the period by conducting a literature review.