The analysis of bank of england's ınvolvement in climate change withinınstitutional theory framework
İngiltere merkez bankası'nın iklim değişikliği konusuyla ilgilenmesinin kurumsal teori çerçevesinde incelemesi
  1. Tez No: 937801
  2. Yazar: MUHAMMET CİHAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DAVID ELMES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, İngiltere Merkez Bankası'nın iklim değişikliğine yönelik müdahalesini kurumsal teori çerçevesinde analiz etmektedir. Bu analiz için sorulan sorular; İngiltere Merkez Bankası'nın iklim değişikliği konusunda harekete geçmesindeki temel motivasyonun ne olduğu, Banka'nın bu rolü nasıl yönettiği, işbirliklerinin bu süreçte nasıl bir rol oynadığı ve diğer finans kurumların iklim değişikliği konusunda düzenleyici kurumların yönlendirmelerine nasıl tepki verdiğidir. Bu soruları yanıtlamak için ikincil niteliksel ve niceliksel araştırmalar yürütülmüş ve net sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında çalışma, iklim değişikliğinin finansal istikrarı tehdit etmesi nedeniyle İngiltere Merkez Bankası'nın iklim değişikliğine mudahalesinin güçlü bir gerekçeye dayandığını kanıtlamıştır. Kurumlarda değişim kolay olmadığından dolayı, İngiltere Merkez Bankası yumuşak önlemler kullanarak uyum stratejileri uygulamakta ve bu katılım için meşruiyet sağlamayı başarmaktadır. Özellikle yeni bir kurumsal izomorfizm biçimi yaratabilen işbirliği, kurumların iklim değişikliğine uyum sürecini kolaylaştırmaktadır. Benzer şekilde, finans kuruluşlarının uluslararası ağlara ve işbirliklerine katılarak ve bunları destekleyerek iklim değişikliğiyle mücadelede rol alma konusunda olumlu tepki gösterdikleri de görülmektedir. Birlikte ele alındığında, iklim değişikliğinin finansal istikrar için önemli riskler oluşturması nedeniyle İngiltere Merkez Bankası'nın iklim değişikliğiyle mücadeleye dahil olduğu ve Banka'nın işbirlikleri oluşturarak ve sürece liderlik ederek kendi uyum sürecini başarılı bir şekilde kolaylaştırdığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analysed Bank of England's involvement regarding climate change within institutional theory framework. The questions asked for this analysis were what the main motive of the Bank of England was for taking action regarding climate change, how the Bank managed that role, what sort of a role collaborations played in that process, and how other financial institutions reacted to guidance of regulatory institutions regarding climate change. To answer these questions, secondary qualitative and quantitative research were conducted, and explicit results were acquired. The study proved that climate change involvement of Bank of England relies on a strong rationale as climate change threatens financial stability. As institutions are not easy to change, Bank of England implements adaptation strategies by using soft measures and manages to provide legitimacy for this involvement. Especially collaboration which can create a new form of institutional isomorphism facilitates the adaptation process of institutions regarding climate change. Likewise, it is evident that financial institutions show positive reaction for climate change involvements by joining in and supporting international networks and collaborations. Taken together, it can be suggested that Bank of England involved in climate change as climate change poses crucial risks for financial stability, and the Bank successfully facilitated the adaptation process by leading and creating collaborations.