Beden eğitimi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ve öğretmen failliği
Physical education teachers' 21st century skills and teacher agency
  1. Tez No: 937800
  2. Yazar: SEVDA AKBULUT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımlarının ve öğretmen failliği düzeylerinin belirlenmesi, 21. yüzyıl becerileri ve öğretmen failliğine ilişkin sahip oldukları görüşlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntemler araştırması desenlerinden açıklayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. İlk aşamada nicel yöntem desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri, örneklemini ise gönüllü 400 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, 21. yüzyıl öğreten becerilerini kullanım düzeylerini belirlemek için Orhan Göksün (2016) tarafından geliştirilen 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği, öğretmen failliğini tespit etmek için Liu, Hallinger ve Feng (2016) tarafından geliştirilen Bellibaş, Çalışkan ve Gümüş (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Öğretmen Failliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre, beden eğitimi öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerilerini kullanımlarının ve öğretmen failliği düzeylerinin yüksek olduğu; 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımları ile öğretmen failliği arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımları ile cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, görev yaptığı ilçe, okul kademesi, okulun fiziki koşulu ve milli sporcu olma durumuna göre anlamlı farklılık olmadığı; yaş, çocuk sahibi olma, hizmet yılı, okul türü ve lisanslı sporcu olma duruma göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen failliği düzeyleri ile cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, öğrenim durumu, görev yaptığı ilçe, hizmet yılı, okul türü, okul kademesi durumuna göre anlamlı farklılık olmadığı; okulun fiziki koşulu, lisanslı sporcu olma ve milli sporcu olma durumuna göre anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. İkinci aşamada nitel yöntem desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu maksimum çeşitleme örneklemesi ve kolay ulaşılabilir örnekleme ile belirlenen 22 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu soruları, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerine yönelik yaklaşımlarını, bu becerileri nasıl anlamlandırdıklarını, öğretmenlerin failliklerini nasıl gerçekleştirdiklerini derinlemesine tanımlayabilmek amacıyla; araştırmada kullanılan ölçekler, ölçeklerden elde edilen sonuçlar ve literatür dikkate alınarak hazırlanmıştır. Verilerin analizi için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel veri analizi sonucunda“Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerinin tanımlanması”,“Etkili beden eğitimi ve spor öğretimi için gerekenler”,“Öğrencinin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemede öğretmenin rolü”,“Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerindeki engeller ve zorluklar”ve“Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmesi için yapılması gerekenler”olmak üzere beş tema ortaya çıkmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında elde edilen bulguların, nicel aşamada elde edilen bulguları desteklediği ve açıkladığı görülmüştür. Sonuç olarak, öğretmenler 21. yüzyıl becerilerine sahip olur ve kendi failliğini gerçekleştirirse, öğrencilerini de yetkili ve erdemli bir şekilde yetiştirebilirler ve onların bütünsel gelişimine katkı sağlayabilirler. Bu bağlamda 21. yüzyıl yeterliklerinin artırılması ve öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ile ilgili yönlendirilmelerinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine physical education teachers' use of 21st century teacher skills and teacher agency levels, and to examine their views on 21st century skills and teacher agency. In the study, explanatory sequential mixed design, one of the mixed methods research designs, was used. In the first stage, the survey model, one of the quantitative method designs, was used. The population of the study consisted of physical education teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara and the sample consisted of 400 volunteer physical education teachers. Personal information form, 21st Century Teaching Skills Utilization Scale developed by Orhan Göksün (2016) to determine the level of use of 21st century teaching skills, and Teacher Agency Scale developed by Liu, Hallinger, and Feng (2016) and adapted into Turkish by Bellibaş, Çalışkan, and Gümüş (2019) were used as data collection tools. SPSS was used to analyze the data. According to the quantitative results of the study, it was determined that physical education teachers' use of 21st century teacher skills and teacher agency levels were high; there was a moderate, positive and significant relationship between the use of 21st century teacher skills and teacher agency. There was no significant difference between the use of 21st century teacher skills and gender, marital status, education level, district, school level, physical conditions of the school and being a national athlete; there was a significant difference according to age, having children, years of service, school type and being a licensed athlete. In addition, it was determined that there was no significant difference between teacher agency levels and gender, age, marital status, having children, educational status, district of employment, years of service, school type, school level; there was a significant difference according to the physical condition of the school, being a licensed athlete and being a national athlete. In the second stage, case study, one of the qualitative method designs, was used. The study group of the research consisted of 22 physical education teachers determined by maximum variation sampling and convenience sampling. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data. The interview form questions were prepared by taking into account the scales used in the research, the results obtained from the scales and the literature in order to define teachers' approaches to 21st century skills, how they make sense of these skills, and how teachers realize their agency in depth. The thematic analysis method was used to analyze the data. As a result of the qualitative data analysis of the research, five themes emerged:“Defining teachers' 21st century skills”,“Requirements for effective physical education and sports teaching”,“The role of the teacher in supporting the social and emotional development of the student”,“Barriers and difficulties in teachers' development of 21st century skills”and“What needs to be done for teachers to develop 21st century skills”. It was seen that the findings obtained in the qualitative phase of the research supported and explained the findings obtained in the quantitative phase. As a result, if teachers have 21st century skills and realize their own agency, they can raise their students competently and virtuously and contribute to their holistic development. In this context, it is thought that increasing 21st century competencies and guiding teachers to develop themselves will be beneficial.