Avrupa'daki uluslararası havalimanlarının kapasite kullanım performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of capacity utilization performance of international airports in Europe
- Tez No: 937848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hava trafik sistemi, hava trafik kontrolü, havalimanları ve havayolları gibi bir çok alt sistemi barındıran kompleks bir sistemdir. En önemli yapı taşlarından biri olan havalimanlarının etkin yönetimi sistemin bütününün performansını da etkilemektedir. Havalimanlarının kapasite darboğazı son yıllarda artarak devam etmektedir. Hava trafik sisteminin bir noktasında yaşanan gecikme devamında etkileşimde olduğu diğer noktalarda da gecikme tetiklemektedir. Yaşanan gecikmeler kaynak kullanımın etkinliğini negatif etkilemekle birlikte maliyet, yolcu memnuniyetsizliği gibi sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada Avrupa'daki en yoğun 25 havalimanının operasyonel performansları Veri Zarflama Analizi ve bootstrap tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada girdi olarak yıllık pist kapasitesi, yıllık yolcu terminali kapasitesi ve toplam alan; çıktı olarak ise toplam yolcu sayısı ve toplam uçuş sayısı kullanılmıştır. Havalimanı kaynaklı gecikme dakikaları ise istenmeyen çıktı olarak kullanılmış ve havalimanlarının etkinlikleri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda gecikme dakikalarının havalimanı performansında etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The air traffic system is a complex system that includes many subsystems, such as air traffic control, airports and airlines. The effective management of airports, which are the one of the most important elements in the system, affects the performance of the entire system. The capacity bottlenecks that airports faced has been increasing in recent years. Any delay at one point of the air traffic system subsequently triggers a delay at other points it interacts with. Delays negatively affect the efficiency of resource utilization and also cause consequences such as cost and passenger dissatisfaction. In this study, the operational performances of the 25 busiest airports in Europe were analyzed using Data Envelopment Analysis and bootstrap techniques. In the study, annual runway capacity, annual passenger terminal capacity and total area were used as inputs; total number of passengers and total number of flights were used as outputs. Airport-related delay minutes were used as undesirable outputs and the efficiencies of airports were analyzed. As a result of the study, the effect of delay minutes on airport performance was evaluated.