Structural and functional studies of trag from the F plasmid and the major pilin from coxiella burnetii
F plazmidinden trag ve coxiella burnetii'den elde edilen ana pilinin yapisal ve fonksiyonel çalişmalari
  1. Tez No: 937853
  2. Yazar: FETTAH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. GERALD F. AUDETTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: York University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Escherichia coli F-plazmidi, başarılı DNA transferini aracı olan konjugatif mekanizmasının montajı için gerekli tüm genleri barındırır. TraG, konjugatif transferi aracı oldugu bilinen F-plazmidinin transfer (tra) bölgesinde kodlanan en büyük proteinlerden biridir (102 kDa). TraG'nin N-terminal bölgesinin pilus sentezinde ve montajında ​​rol aldığı bilinirken, C-terminal periplazmik alanı plazmid-spesifik giriş dışlama ve çiftleşme çifti stabilizasyonu için gereklidir. TraG'nin işlevine ilişkin yapısal içgörüler sağlamak için, TraG'nin C-terminal bölgesinin (TraG*, 52,7 kDa olarak adlandırılır) saflaştırdık ve kristalizasyon çalışmalarını başlattık ve TraG*'nin ilk kristallerini elde ettik. Sıvı kromatografisi ile birleştirilmiş kütle spektrometrisi (LC-MS), boyut dışlama kromatografisi ile birleştirilmiş çok açılı ışık saçılması (SEC-MALS) ve protein jel elektroforezi kullanılarak TraG*'nin fonksiyonel ve dinamik karakterizasyonu üzerine yaptığımız deneyler, TraG* kristalleşme stratejilerinin yanı sıra konjugasyon sırasında olası TraG etki mekanizması hakkında önemli bilgiler edindik.
Özet (Çeviri)
The Escherichia coli F-plasmid houses all genes necessary for the assembly of its conjugative machinery to facilitate successful DNA transfer. TraG is one of the largest proteins (102 kDa) encoded in the transfer (tra) region of the F-plasmid that is known to facilitate conjugative transfer. The N-terminal region of TraG is known to be involved in pilus synthesis and assembly, while the C-terminal periplasmic domain is required for plasmid-specific entry exclusion and mating pair stabilization. In order to provide structural insights into TraG's function,we have expressed, purified and initiated crystallization studies of the C-terminal region of TraG (designated TraG*, 52.7 kDa) and have obtained initial crystals of TraG*. Our experiments on functional and dynamic characterization of TraG* using liquid chromatography coupled mass spectrometry (LC-MS), size exclusion chromatography coupled multi-angle light scattering (SEC- MALS) and protein gel electrophoresis has given significant insight into TraG* crystallization strategies as well as potential TraG mechanism of action during conjugation.