Consumer protection in Turkish integration to the European Union: Past, present and future
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonunda tüketicinin korunması: Geçmiş, bugün ve gelecek
- Tez No: 937865
- Danışmanlar: DR. KRISTINA SCHREIBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Bütünleşmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tüketicinin korunması özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren kapitalist ekonominin yayılmasıyla birlikte daha önemli hale gelmiş olan bir politika alanıdır. Tüketici yasaları tüketicilere onları adil olmayan ticari uygulamalar, sözleşmelerin kusurlu icrası yanında güvenli olmayan ürünlerin pazarlanması gibi ciddi ihlallere karşı kapsamlı bir koruyucu şemsiye sağlamaktadır. Tüketicilerin korunması, AB'de 1970'lerden itibaren bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaya başlanmıştır. Tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yaptığı gibi, Türkiye de 90'laran başlayan bir süreç şeklinde, tüketicilerin ekonomi ilişkilerini düzenleyen ekonomik düzen içinde pazara güven duyarak gerçekleştirdikleri bir yapı oluşturmak amacıyla tüketici koruma politikasını benimsemeye başlamıştır. Türkiye'nin 1960'larda başlayan Avrupa Birliği'ne giriş süreci de Türkiye'nin etkin bir tüketici koruması sağlama kararlılığında önemli bir etki yapmıştır. Bu tezde, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki giriş geçmişi AB'nin 28 sayılı“Sağlığın ve Tüketicinin Korunması”başlıklı politika bölümünde cisimlenen tüketicinin korunması açısından analiz edilmekte ve Türkiye ve AB'nin gelecekte sağlam bir tüketici politikası oluşturmaları için bir vizyon tanımlanacaktır. Bu çabalar bu politika alanında mevcut ve gelecekteki zorluklara karşı mücadeleyi hedefleyen yeni çözümler ve politikalarla zenginleştirilecektir. Bu bağlamda tezin ana araştırma soruları, Avrupa tüketici koruma politikası alanının Türk politika yapıcılar tarafından nasıl anlaşıldığı ve uygulandığı ve gelecekte tüketici korumasının hem Avrupa hem de Türkiye'de nasıl biçimlendirilmesi gerektiği konularına dayanacaktır. Bu bağlamda tezde önce tüketici koruma konseptine genel bir bakışta bulunulacak ve ikinci bölümde Türkiye'de bir politika alanı olarak tüketicinin korunması incelenecektir. Tezin üçüncü ve son bölümünde AB tüketici politikasındaki kilit revizyonlar ve gelecek öngörüleri araştırılacaktır. Bu amaçla tezde 2019/2161/EC, 2013/770/EC ve 2019/771/EC gibi Birliğin hayati önemdeki yönergeleri ayrıntılarıyla incelenecek ve Birliğin 2020-2025 tüketici stratejisini belirleyen“Yeni Tüketici Gündemi”başlıklı belgenin içeriği kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. Tezde son olarak Avrupa kökenli bu değişikliklerin Türkiye'nin tüketici politikasına hangi temeller üzerinde aktarılması gerektiği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Consumer protection is a policy area that has become more important with the spread of the capitalist economy, especially since the middle of the 20th century. Consumer laws offer a comprehensive protection umbrella to consumers that protects them against many serious infringements such as unfair commercial practices, unfair contract terms, defective execution of contracts, as well as the marketing of unsafe products. Consumer protection began to be handled with a holistic approach in the EU starting in the 1970s. As all developed and developing countries do, Türkiye has also started to adopt the policy area of consumer protection, a process which began in the 90s, in order to establish a structure in which consumers conduct their economic relations in a regulated economic order and with confidence in the market. Türkiye's accession process for the European Union, which began in the 1960s, has also had a significant impact on Türkiye's determination to ensure effective consumer protection. This thesis will analyze the accession history between the European Union and Türkiye in terms of consumer protection, which is embodied in the EU's policy chapter No. 28 titled,“Protection of Health and Consumers,”and identify a future vision for Türkiye and the EU for a sound consumer policy. These efforts will be enriched by new solutions and policies aiming at tackling current and future challenges in the policy area. Within this context, the main research questions of the thesis will be based on how the European consumer protection policy area is understood and implemented by Turkish policy makers and how the future of consumer protection should be shaped in both Europe and Türkiye. Within this context, the thesis will first give an overview of the concept of consumer protection, and then, in the second part, consumer protection as a policy field in Türkiye will be examined. In the third and final part, the thesis will investigate the key revisions and future projections in EU consumer policy. For this purpose, the thesis will examine the Union's crucial directives on consumer protection such as 2019/2161/EC, 2019/770/EC and 2019/771/EC in detail, and will also comprehensively address the content of the document called“The New Consumer Agenda,”which sets out the Union's 2020-2025 consumer strategy. Finally, the thesis will analyze on what grounds these EU-oriented changes should be transposed into Turkish consumer policy.