Üç farklı dual cure self adeziv rezin simanın ışıkla veya kendiliğindenpolimerizasyonun hücre canlılığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of three different dual cure self adhesive resin cements polymerized by light or self on cell viability
  1. Tez No: 937896
  2. Yazar: AHMET TOLGA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ışıkla veya kendiliğinden polimerize edilen üç farklı dual kür self adeziv rezin simanın L929 hücreleri üzerindeki potansiyel sitotoksik etkisinin in vitro koşullarda 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum-bromür (MTT) testi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Üç farklı dual kür self adeziv rezin siman [Theracem (Bisco İnc., ABD), Speedcem Plus (Ivoclar Vivadent AG, Liechtenstein) ve Calibra Universal (Dentsply Sirona, ABD)] 5 mm çap ve 2 mm kalınlıkta boşluklar içeren teflon kalıplar içerisinde üretici firma talimatlarına uygun olarak ışık kaynağı ile veya kendiliğinden aktivasyon yoluyla polimerize edildi. Örnekler Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) besiyeri içinde 48 saat süreyle inkübe edilerek örnek özütleri elde edildi. Özütün %100 konsanrasyonu seyreltilerek %66,7, %44,4, %29,6 ve %19,8 konsantrasyonda özütler hazırlandı. Örnek özütleri 96 kuyucuklu plakalarda L929 (Amerikan Tipi Kültür Koleksiyonu [ATCC], ABD) fare fibroblast hücreleri ile 37°C ve %5 CO2 koşulları altında 24, 48 ve 72 saat süreyle inkube edildi. İnkubasyon sonunda materyallerin hücre canlılığına etkileri MTT testi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25.0 (SPSS Inc., ABD) analiz programı kullanıldı. Bulgular: Test edilen tüm siman örnekleri hücre canlılığın önemli ölçüde azalttı. Test edilen tüm örneklerde konsantrasyon ve inkubasyon süresi arttıkça hücre canlılık oranı azaldı. Konsantrasyon ve inkubasyon süresinden bağımsız olarak ışıkla polimerize edilen Speedcem Plus en az sitotoksisite gösterirken bunu Theracem izledi. Bununla birlikte kendiliğinden polimerize olan Calibra Universal hücre canlılığını önemli ölçüde azalttı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the potential cytotoxic effects of three different dual cure self adhesive resin cements polymerized by light or self on L929 cells in vitro by using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium-bromid (MTT) test. Method: Three different dual cure self adhesive resin cements [Theracem (Bisco Inc., USA), Speedcem Plus (Ivoclar Vivadent AG, Liechtenstein) and Calibra Universal (Dentsply Sirona, USA)] are polymerized with light source or self activation in teflon molds containing 5 mm diameter and 2 mm thick cells in accordance with the manufacturer's instructions. The samples were incubated in Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) for 48 hours and their extracts were obtained. 100% concentration of the extract was diluted and extracts at 66,7%, 44,4%, 29,6% and 19,8% concentrations were obtained. Sample extracts at five different concentrations were incubated with L929 (American Type Culture Collection [ATCC], USA) mouse fibroblast cells in 96-well tissue culture plates under 37 ° C and 5% CO2 for 24, 48 and 72 hours. At the end of the incubation period, the effects of the materials on cell viability were evaluated with the MTT test. The SPSS 25.0 (SPSS Inc., USA) analysis program was used for the statistical analysis of the data. Results: All tested cement samples significantly reduced cell viability. Cell viability decreased with increasing concentration and incubation time in all samples tested. The light-cured Speedcem Plus showed the least cytotoxicity regardless of concentration and incubation time, followed by Theracem. However, self-cured Calibra Universal significantly reduced cell viability.