Unsteady flow analysis of two different arm stroke techniques in front crawl swimming using computational fluid dynamics
Serbest stil yüzmede iki farklı kol vuruş tekniğinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile zamana bağlı akış analizi
  1. Tez No: 937895
  2. Yazar: BİLGEHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, serbest stil yüzmede el ve kol tarafından oluşturulan itki kuvvetinin nasıl oluştuğunu analiz etmektedir. Bu soruyu yanıtlamak için, yüzme hızı ve kol hızının farklı birleşimleriyle oluşturulan 12 yüzme vakası, üç boyutlu düz kol ve dirsek açılı kol modellerini kullanarak, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) ile zamana bağlı akış analizi yapılarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, düz kolun açılı koldan daha fazla itki kuvveti oluşturduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, yüksek miktarda itki kuvveti oluşturmak için el hızının yüzme hızından daha fazla olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca yüzmenin itme fazının, çekme fazından daha yüksek itki kuvvetine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bakış açısıyla, bu çalışma, yüzücülerin serbest stil yüzme sırasında maksimum itki kuvveti oluşturacak eforu harcamaları için doğru zamanı ve doğru kol pozisyonunu vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study analyzes how the propulsive force is created by the hand and arm in front crawl swimming. To answer this question, 12 swimming cases with variations in swimming velocity and arm velocity are compared using three dimensional straight and elbow angled arm models by doing unsteady flow analysis with computational fluid dynamics (CFD). The results show that the straight arm model creates more propulsive force than the angled arm. The results also reveal that linear hand velocity must be faster than swimming velocity in order to create good amount of propulsive force. In addition, the push phase of swimming has higher propulsive force than the pull phase. From this perspective, this study emphasizes the preferred arm position and the right time for a swimmer to use their effort to create the maximum propulsive force during front crawl swimming.