Okul öncesi çağda kekemeliği olan ve kekemeliği olmayan çocukların ortalama sözce uzunluğu (OSU) değerinin karşılaştırılması
A comparison of the average words length (AWL) of pre-school children with and without stuttering
  1. Tez No: 937898
  2. Yazar: MERVE PINAR ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada okul öncesi çağda kekemeliği olan ve kekemeliği olmayan çocukların ortalama sözce uzunluk (OSU) değerinin karşılaştırılması yapılmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya okul öncesi çağda kekemeliği olmayan normal dil gelişimine sahip 30 çocuk ve okul öncesi çağı kekemeliği olan 30 çocuk olmak üzere toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocuklara alıcı ve ifade edici dil becerileri ölçen Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) uygulanmıştır. Kekemeliği olan çocukların kekemelik şiddeti KEŞİDA-4 Testi ile ölçülmüştür. Araştırmanın bağımlı değişkeni OSU değeri iken bağımsız değişkenleri yaş, cinsiyet, kekemelik varlığı ve kekemelik şiddet düzeyidir. Bulgular: Kekemeliği olan çocukların OSU değeri kekemeliği olmayan çocuklarınkinden daha düşük değerde bulunmuştur ancak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Çalışma sonucunda kekemeliği olan çocukların kekemeliği olmayan çocuklara göre daha düşük OSU değeri sonuçları çıkmıştır ancak istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Kekemeliği olan çocuklarda kekemelik şiddeti arttıkça normal OSU değerinden daha düşük çıkmaktadır. Bu durum kekemelik şiddeti arttıkça çocuklarda iletişim kurmadaki zorluk ve akıcısızlık durumunda konuşma eylemini yarıda kesme durumundan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, a comparıson of the average words length (AWL) of pre-school chıldren wıth and wıthout stutterıng has been made. Material and Method: A total of 60 children were included in the study, including 30 children with normal language development who did not stutter in pre-school age, and 30 children with pre-school stutter. The Turkish Early Language Development Test (TELDT), which measures receptive and expressive language skills, was administered to all children. Stuttering severity level of children with stuttering was measured with KESIDA-4 Test. While the dependent variable of the study is the AWL value, the independent variables are age, gender, presence of stuttering and the severity of stuttering. Results: The AWL value of children with stuttering was found to be lower than that of children without stuttering, but no significant difference was found. It was found that as the severity of stuttering increased, the difference between the normal AWL values increased in children with stuttering. Conclusion: As a result of the study, lower AWL values were found in children with stuttering compared to children without stuttering. Likewise, it was not found statistically significant. In children with stuttering, as the severity of stuttering increases, it is lower than the normal AWL value. This situation is thought to be caused by the difficulty in communicating in children as the severity of stuttering increases and the situation of interrupting the speech act in case of fluency.