Form driven, adaptive, and reusable tunnel formwork for customized mass housing
Toplu konut tasarımlarının özelleştirilebilmesi için forma dayalı kontrol edilebilen, ayarlanabilir ve tekrar kullanılabilir tünel kalıp sistemleri
  1. Tez No: 937901
  2. Yazar: AYŞE ZEYNEP ÖZİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Endüstri 4.0 ile yeni gündemlerin ve metodolojilerin geliştiği günümüzde, üretim ve tasarım süreci oldukça değişikliğe maruz kaldı. Veri tabanlı ve form tabanlı tasarımlar mimari pratiğe eklenmesine rağmen form üretimi hala üretim metotlarının limitleri ile belirlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda, mimari meslek pratiği ve üretim süreçleri bu değişikliklere uyum sağlasa dahi, şehirlerdeki yükselen popülasyon ve konut ihtiyacı hız ve ekonomi isteğine yol açıyor ve bu durum dolaylı olarak standartlaşmış bir toplu konut üretimleri ile karşılaşmamıza neden oluyor. Birbirine benzer ve çevresiyle uyumsuz bu yapılar, genellikle aynı yöntemlerle üretiliyor ve yaşam alanlarının aynılaşmasına neden oluyor. Bu tez çalışasında, tünel kalıp sistemlerine yeni bir yaklaşım sergilenmesi suretiyle; sürdürülebilirlik, ekonomi gibi majör konulardan taviz verilmeden bir tünel kalıp sistemi önerisinde bulunuluyor. Bu kalıp sistemi ile toplu konut projelerinde sıklıkla kullanılan tünel kalıp sistemlerinin dönüşümü sağlanarak, esneklik, tekrar kullanılabilirlik ve farklı tasarımlara göre ayarlanabilir bir özellik kazanmasını hedefliyor. Böylece, toplu konut projelerinin iyileşmesi, gelişmesi ve farklı tasarım alternatiflerine açık hale gelmesi amaçlanıyor. Bu esnek ve ayarlanabilir tünel kalıp sistemini geliştirmek için kalıp sistemleri geliştirildi ve bu kalıplarla beton tasarımlar üretildi. Sonuçlardan yola çıkılarak, önerilen sistem özelleştirilebilir tasarımlar için ayarlanabilir ve yeniden kullanılabilir bir kalıp sistemi olarak umut vadettiği söylenebilir. Bu sistem, hassasiyet ve doğru sonuçlar önermekle birlikte, tekrar kullanım özelliği sayesinde sürdürebilirlik kapasitesine sahip. Sonuçlar ayrıca bu sistemin daha büyük ölçeklere uyarlanma kapasitesine sahip ve standartlaşmış tasarım sorununu çözmek açısından gelişime açık olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The recent developments with Industry 4.0 have been added new agendas and methodologies in the manufacturing and designing process. Although data-driven architecture became more common in practice, forms are still determining with fabrication limitations. While these developments are changing the architectural environment, increasing population and need for accommodation are causing standardized design production, resulting in stereotyped living areas. Although conventional typologies have been changing, most of the mass housing projects remain their resemblances, and buildings are producing with the same methods. With this thesis, novel tunnel formwork in building construction without compromising sustainability and low costs wanted to be achieved. This experiment aims to evolve tunnel formwork to have flexible and reusable features. With these features, improvement of formal qualities of mass housing is targeted. Several experiments have been realized to obtain flexible and adjustable formwork, and results indicate that producing customized mass with adaptive and reusable tunnel formwork is promising. While form-driven features are offering precision and accuracy, reusability offers sustainability. Also, results show that these methods can evolve for larger structures to change stereotyped mass structure designs and evolve the architectural environment.