Multiple Sklerozlu kadın hastalarda cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of sexual quality of life in women with Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 937902
  2. Yazar: SEVGİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışma, MS hastalığı olan bireylerin cinsel yaşam kalitesini incelemek, bu kaliteyi etkileyen faktörleri belirlemek ve cinsel sağlıklarının iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın evrenini Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji MS Polikliniği'nde kayıtlı 260 kadın hasta, örneklemini ise 155 kadın hasta oluşturmaktadır. Çalışmayı kabul eden Multiple Skleroz hastalarından yazılı onam alınarak , Temmuz 2024 – Ekim 2024 tarihleri arasında yürütülen ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmada veriler 'Hasta Tanıtım Formu', 'Hastalığa İlişkin Özellikler Formu', Cinsel Yaşam Kalitesi Öçeği – Kadın(CYK_K) Formu ' ile toplandı. Bulgular: Normal dağılım gösteren niceliksel iki grup değerlendirmelerinde Student ttest; üç grup ve üzerindeki karşılaştırmalarında Oneway Anova test ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Bonferroni test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki gruba göre değerlendirmelerinde Mann Whitney-U; üç grup veüzeri karşılaştırmalarında Kruskal Wallis test ve farklılığa neden olan grubuntespitinde Dunn test kullanıldı. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde dağılıma göre Pearson veya Spearman's korelasyon analizi yapıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson's Ki-Kare test, , Fisher's Exact test ve Fisher Freeman Halton test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to examine the sexual quality of life in individuals with Multiple Sclerosis (MS), identify the factors affecting this quality, and develop recommendations for improving their sexual health. Method: The population of the study consisted of 260 female patients registered at the Neurology MS Clinic of Taksim Training and Research Hospital, and the sample included 155 female patients. Written consent was obtained from the MS patients who agreed to participate. This descriptive study was conducted between July 2024 and October 2024. Data were collected using the“Patient Introduction Form,”“Disease-Related Characteristics Form,”and“Sexual Quality of Life Questionnaire – Female (SQOL-F).”Findings: For comparisons of normally distributed quantitative data between two groups, the Student's t-test was used; for three or more groups, the Oneway ANOVA test was applied, and the Bonferroni test was used to determine the source of differences. For nonnormally distributed variables, the Mann-Whitney U test was applied for two-group comparisons, while the Kruskal-Wallis test was used for three or more groups, with the Dunn test identifying the differing group. Relationships between variables were analyzed using Pearson or Spearman's correlation analysis, depending on the distribution. For qualitative data comparisons, Pearson's Chi-Square, Fisher's Exact, and Fisher Freeman Halton tests were utilized.