Split klimalı bir ofis ortamında farklı hava giriş şartlarına göre termal konforun hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) ile incelenmesi
Investigation of thermal comfort with computational fluid dynamics (CFD) according to different air intake conditions in an split air-conditioned office environment
- Tez No: 937910
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAMANKARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Klima sistemi, bir ortamdaki havanın sıcaklığını, nemini düzenleyen bu sayede termal konforu sağlayan bir sistemdir. Özellikle klima sistemi ile ısıtılan bir çalışma ortamı olan ofislerde termal yönden konforlu bir durumda olması temin ediliyorsa, klima sisteminin iyi bir performansta çalıştığı anlaşılır. Üretim yapan bir fabrika ortamında çalışma ofisleri genel olarak 3 ile 5 kişinin çalışma şartlarına göre dizayn edilmiştir. Çalışma ofisleri, üretim alanlarından gürültü kirliliği gibi olumsuz şartlardan etkilenilmemesi için kapalı olarak tasarlanmaktadır. Ofis ortamlarının kapalı tasarlanması da hava sıcaklığı ve sirkülasyonu açısından iç hava kalitesinin eşit dağılımının olmayışıyla zaman zaman sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında bir adet split klima bulunan ofiste, farklı sıcaklık ve hava hızı dağılımlarını araştırmak için önce Solidworks programı kullanılarak ofisin üç boyutlu modeli oluşturulmuş, bu modelinin doğruluğu çalışma ofisi ile teyidi yapılmıştır. Daha sonra Ansys Fluent programı yardımıyla, birbirinden farklı sıcaklık ve hava hızı değerlerinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri yapılmıştır. Çalışmada, değişken sıcaklık değerleri (23°C, 25°C ve 27°C) ile farklı üfleme hızları nın (0,5 m/s, 1 m/s ve 2 m/s)analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında 0,5 m/s hızda 27°C üfleme sıcaklığında bile ortamdaki sıcaklığın 19-20°C dolaylarında olduğu görülmektedir. Bu sıcaklık değeri kış aylarında konfor açısından uygun olmayacaktır. Sıcaklık açısından bakıldığında 25°C ve 2 m/s üfleme sıcaklığında ortam konforlu görünmekle birlikte hız açısından değerlendirildiğinde mevcut masa yerleşiminde çalışanlar açısından bir problem oluşturmamakla birlikte masaların orta boşluğunun olduğu alanda hava hızı yüksektir. Hava hızının rahatsız ettiği durumda 27°C sıcaklık ve 1 m/s hız şartlarında da ortam sıcaklığı ve hava hızı da ortam için konfor şartlarını oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The air conditioning system is a system that regulates the temperature and humidity of the air in an environment, thus providing thermal comfort. It is understood that the air conditioning system works at a good performance, especially if it is ensured to be in a thermally comfortable condition in offices, which is a working environment heated by the air conditioning system. In a production factory environment, work offices are generally designed according to the working conditions of 3 to 5 people. Working offices are designed to be closed in order not to be affected by adverse conditions such as noise pollution from production areas. The closed design of office environments also causes problems from time to time with the lack of equal distribution of indoor air quality in terms of air temperature and circulation. In this thesis, in order to investigate different temperature and air velocity distributions in an office with one split air conditioner, a three-dimensional model of the office was first created using the SolidWorks program, and the accuracy of this model was confirmed with the working office. Then, with the help of Ansys Fluent program, computational fluid dynamics analysis of different temperature and air velocity values were performed. In the study, variable temperature values (23°C, 25°C and 27°C) and different air inlet velocities (0.5 m/s, 1 m/s and 2 m/s) were analyzed. Looking at the analysis results, it is seen that the ambient temperature is around 19-20°C even at a blowing temperature of 27°C at a speed of 0.5 m/s. This temperature value will not be suitable for comfort in winter months. In terms of temperature, the environment seems comfortable at 25°C and 2 m/s blowing temperature, but when evaluated in terms of speed, it does not pose a problem for the employees in the current table layout, but the air velocity is high in the area where the middle space of the tables is located. In case the air velocity is uncomfortable, the ambient temperature and air velocity can also create comfort conditions for the environment under 27°C temperature and 1 m/s speed conditions.