Mezitli Deresi ağzında dağılımı bulunan makrozoobentik türlerin derinliğe bağlı değişimlerinin mevsimsel olarak belirlenmesi
Seasonal determination of depth-dependent changes of macrozoobenthic species distributed in the mouth of Mezitli Creek
  1. Tez No: 937911
  2. Yazar: ÖMER ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mezitli Deresi'nin ağızında gerçekleştirilen makrozoobentik analizler, bölgedeki ekosistem sağlığının mevsimsel değişimlerden önemli ölçüde etkilendiğini ve özellikle kurak mevsimde kirlilik baskısının arttığını ortaya koymuştur. Kurak dönemde biyoçeşitlilik azalırken, Shannon-Weaver Çeşitlilik İndeksi değerleri düşmüş ve kıyıya yakın istasyonlarda tür çeşitliliği en düşük seviyeye ulaşmıştır. Buna karşılık, yağışlı mevsimde su seviyesinin artması ve oksijen oranının yükselmesiyle birlikte ekosistem daha dengeli hale gelmiş, tür çeşitliliği ve popülasyon yoğunluğu artmıştır. Özellikle Alvania discors, Mangelia sp., Tellina sp. ve Tritia pygmaea gibi Gastropoda ve Bivalvia türleri, kurak mevsimde düşük popülasyon gösterirken, yağışlı mevsimde birey sayılarının arttığı tespit edilmiştir. Ekolojik kalite değerlendirmesinde kullanılan AMBI Biyotik İndeksi, istasyonlara göre değişiklik göstermiş, özellikle İstasyon 5 ve 6'da yüksek AMBI değerleri tespit edilerek bu bölgelerin organik kirlilikten en fazla etkilendiği belirlenmiştir. Bu durum, özellikle tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan azot ve fosfor yükünün, kentsel atıklarla birleşerek bu bölgelerde oksijen seviyelerini düşürdüğünü ve organik kirliliğe toleranslı türlerin baskın hale geldiğini göstermektedir. Nereis sp., Corbula gibba ve Hediste diversicolor gibi organik maddeye dayanıklı türlerin yağışlı mevsimde popülasyonlarını artırdığı gözlemlenmiştir. Oksidasyon-Redüksiyon Potansiyeli (ORP) değerleri incelendiğinde, kurak mevsimde sedimentlerde oksijen miktarının daha düşük olduğu oksijensiz ortam koşullarının baskın hale geldiği belirlenmiştir. İstasyon 5 ve 6'da ORP değerlerinin en düşük olduğu ve bu bölgelerde anaerobik koşulların yoğunlaştığı görülmüştür. Yağışlı mevsimde ise, yağışların etkisiyle sedimentlerdeki oksijen seviyesi kısmen artmış ve ORP değerleri daha az negatif seviyelere yükselmiştir. Genel olarak, Mezitli Deresi'nin ekolojik yapısının mevsimsel değişimlere bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterdiği, özellikle kurak mevsimde oksijen azalmasının ekosistemde önemli değişikliklere neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Macrozoobenthic analyses at the mouth of the Mezitli Creek revealed that the health of the ecosystem in the region is significantly affected by seasonal variations and that pollution pressure increases especially during the dry season. During the dry season, biodiversity decreased, with Shannon-Weaver Diversity Index values decreasing and species diversity being lowest at stations near the coast. On the other hand, the ecosystem became more balanced and species diversity and population density increased with the increase in water level and oxygen content during the wet season. Especially Gastropoda and Bivalvia species such as Alvania discors, Mangelia sp., Tellina sp. and Tritia pygmaea showed low populations in the dry season, while the number of individuals increased in the wet season. The AMBI biotic index, which is used to assess ecological quality, varied between stations, and particularly high AMBI values were recorded at stations 5 and 6, indicating that these regions were most affected by organic pollution. This situation shows that nitrogen and phosphorus loads, especially from agricultural activities, combined with urban waste, reduce oxygen levels in these regions and species tolerant to organic pollution become dominant. It was observed that organic matter tolerant species such as Nereis sp., Corbula gibba and Hediste diversicolor increased their populations during the rainy season. When analysing the oxidation reduction potential (ORP) values, it was found that during the dry season, anoxic environmental conditions became dominant with lower oxygen content in the sediments. It was observed that the ORP values were lowest at stations 5 and 6 and that anaerobic conditions intensified in these regions. During the rainy season, the oxygen content in the sediments partially increased with the effect of precipitation and the ORP values increased to less negative levels. In general, it was observed that the ecological structure of Mezitli Creek varied greatly depending on the seasonal changes, especially in the dry season, oxygen depletion caused significant changes in the ecosystem.