İstanbul ilinde tedavi amaçlı veteriner kliniklerine getirilen kedilerde kulak uyuzu (Otodectes cynotis) üzerine araştırma
Research on ear scabies (Otodectes cynotis) in cats brought to veterinary clinics for treatment in İstanbul province
  1. Tez No: 937923
  2. Yazar: BİLAL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Deniz B, İstanbul İlinde Tedavi Amaçlı Veteriner Kliniklerine Getirilen Kedilerde Kulak Uyuzu (Otodectes cynotis) Üzerine Araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Bu çalışma, Eylül 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde tedavi amaçlı özel veteriner kliniklerine getirilen kedilerde Otodectes cynotis enfestasyonun görüldüğü kedilerin yaş, cins, ırk gibi düzeylerinin prevalansı belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam 319 kedi muayene edilmiş olup, muayene edilen 83 (%26.01) kedide dış kulak yolu hastalıkları ile enfeste olduğu belirlenmiştir. Kedilerin cinsiyete göre dağılımında 41 (%26.79) erkek, 42 (%25.3) dişi enfeste olarak belirlendi. Cinsiyetler ile sonuçlar (pozitif/negatiflik) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir (P>0.05). Irklara göre dağılımında; 72 (%22.57) Tekir, 9 (%2.82) Scottish Fold, 2 (%0.62) British Shorthair olarak tespit edilmiş olup, muayene edilen İran kedisi ve Mavi Rus kedisinde herhangi enfestasyon tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Deniz B, Research on Ear Scabies (Otodectes cynotis) in Cats Brought to Veterinary Clinics for Treatment in Istanbul Province, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Parasitology, Master's Thesis, Van, 2025. This study was conducted to determine the prevalence of Otodectes cynotis infestation in cats brought to private veterinary clinics for treatment in Istanbul province between September 2023 and September 2024. A total of 319 cats were examined and 83 (26.01%) of the examined cats were determined to be infested with external ear canal diseases. In the distribution of cats by gender, 41 (26.79%) were male and 42 (25.3%) were female. It was found that there was no statistically significant relationship between genders and results (positive/negative) (P>0.05). In the distribution by breeds; 72 (22.57%) were Tabby cats, 9 (2.82%) were Scottish Folds, 2 (0.62%) were British Shorthairs, and no infestation was detected in the examined Persian and Russian Blue cats.