Peripheral transcutaneous electrical nerve stimulation and gait analysis in rats with spinal cord injury
Omurilik yaralanması olan sıçanlarda periferik transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu ve yürüme analizi
- Tez No: 937924
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Nöroloji, Nöroşirürji, Bioengineering, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Literatürde omurilik yaralanması sonrasında sensorimotor bozuklukları iyileştirmek için çeşitli elektriksel stimülasyon stratejileri araştırılmıştır. Bu çalışmada, transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS)(darbe genişliği: 0.3 ms, darbe frekansı: 2 Hz, genlik: 2 × motor eşik, süre: 30 dk. haftada 3 gün) omurilik yaralanmalı (OY) sıçanlarda tibial sinire bilateral olarak uygulandı. Çalışmaya sham (n=10), SCI (n=15), NS-sham (n=6) ve NS-SCI (n=18) grupları ve son noktalar 1. gün (D1), 7. gün (D7), 1. ay (M1) ve 2. ay (M2) olarak belirlendi. T8-T9 laminektomiden sonra, bilgisayar kontrollü özel yapım impaktör cihazıyla (kontaktör çapı: 2,3 mm, tepe kuvveti: 0,9-2 N, yer değiştirme: 1,75 mm, süre: 0.5 s) kontüzyon tipi omurilik yaralanması indüklendi. Yaralanmanın ve iyileşmenin şiddeti (orta-şiddetli) Basso, Beattie ve Bresnahan (BBB) lokomotor derecelendirme ölçeği ile ölçüldü. Mekanik geri çekilme eşiği von Frey filamentleri ile ölçüldü. Yüksek hızlı (120 fps) video kayıtlarından her bir patiyi izlemek için DeepLabCut sistemi kullanıldı ve yürüyüş parametreleri (basma/salınım/adım fazları, basma fazı oranı, adım uzunluğu, pati alanı) hız için detrending yapılmadan önce Matlab'da çıkarıldı. Ortalama BBB skorları yaralanma sonrasında önemli ölçüde azaldı (D1: 0). M2'de iyileşme NS-SCI'da (BBB: 17.5) SCI'dan (BBB: 8) daha yüksekti (p = 0.0031). vF skorları da iyileşti ancak SCI ve NS-SCI arasında istatistiksel fark bulunamadı (p = 0.495). Yürüme parametrelerinde, TENS'in olumlu etkisi D14'e kadar gözlendi; ancak, D14'ten sonra basma fazı oranı ve pati alanında tersine bir eğilim oldu. Genel olarak, TENS'in OY sonrası lokomotor fonksiyon ve adımlama üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Bununla birlikte, TENS'in adım atma ile senkronize uygulanması, gelecekteki çalışmalarda yürüme parametreleri açısından daha iyi sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
Electrical stimulation strategies are investigated in the literature to recover sensorimotor impairments in spinal cord injury. In this study, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) (pulse width: 0.3 ms, pulse frequency: 2 Hz, amplitude: 2 × motor threshold, duration: 30 min. at 3 days/week) was applied bilaterally to the tibial nerve rats with spinal cord injury (SCI). The study included sham (n=10), SCI (n=15), NS-sham (n=6), and NS-SCI (n=18) with endpoints at day 1 (D1), day 7 (D7), month 1 (M1), month 2 (M2). After T8-T9 laminectomy, contusion-type SCI was induced by using a computer-controlled custom-made impactor device (contactor diameter: 2.3 mm, peak force: 0.9-2 N, displacement: 1.75 mm, duration: 0.5 s). The severity (moderate-to-severe) of the injury and recovery was measured Basso, Beattie ve Bresnahan (BBB) locomotor rating scale. The mechanical withdrawal threshold was measured by von Frey filaments. DeepLabCut system was used to track each paw from high-speed (120 fps) video recordings and gait parameters (stance/swing/stride durations, limb duty factor, stride length, footprint area) were extracted in Matlab before detrending for speed. Average BBB scores were significantly decreased after the injury (D1: 0). The recovery was higher at NS-SCI (BBB: 17.5) than SCI (BBB: 8) (p = 0.003) at M2. vF scores also improved but were not statistically different between SCI and NS-SCI (p = 0.495). In gait parameters, the facilitative effect of TENS was observed up until D14; however, there was a reversal trend in limb duty factor and footprint area after D14. Overall, TENS had positive effects on locomotor function and stepping after SCI. However, synchronized application of TENS with stepping may have better results in terms of gait parameters in future studies.