Implicit interactions with a peculiar radio: designing an interactive artefact for fostering meaningful music-listening experiences
Olağandışı bir radyo ile imalı etkileşimler: anlamlı müzik dinleme deneyimleri sağlayan bir ürün tasarlamak
- Tez No: 937931
- Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
İnternetin etkin olduğu eserlerle etkileşim kurmak, aksi takdirde zorlu görevleri bir parmak hareketine indirgeyebildiğinden, günlük yaşamın vazgeçilmez bir normu haline geldi. Büyük miktarda bilginin tüketilmesi ve kullanılması is dijital dünyada gezinirken bir norm haline geldi ve neredeyse her eylemi detaycı ölçüde bilinçli bir karar haline getirdi. Öte yandan, müzik dinleme başlı başına anlık yaşanan bir deneyimdir, ancak önde gelen müzik dinleme platformlarının bilgi ile dolmasıyla birlikte, müziğin kendi içsel niteliklerinden ziyade dışsal niteliklerle etkileşime girmek kesin hale geldi; bununla birlikte, bir şeyi, bütün detaylarının farkındalığıyla deneyimlemek zorunda olmak, o deneyimin belirli özelliklerinden vazgeçmek anlamına da gelebilir. Radyo gibi daha az dışsal bilgi yoğunluğuna sahip eserler aracılığıyla müzik dinlemek hala mümkün olsa da, teknolojinin gelişimi sayesinde zamana uyumlu ve değer yaratan deneyimler için tasarım yapma fırsatı yakalanmıştır. Bu süreç aracılığıyla edinilen bilginin kullanıcının gelecekteki eylemlerini nasıl etkilediğiyle ilgili bir kavram olarak Etkileşimlerin Açıklığı'nın tartışılması ve özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada amaç, faydayı müziğin dışsal özelliklerinden kaynaklı (modern müzik dinleme paradigmalarının aksine) olmayan bir müzik dinleme deneyimi sağlayan bir ürün tasarlamaktır. Bu, 12 tasarım uzmanının katıldığı, duyarlılaştırma ve fikir üretme aşamaları içeren bir Bağlam-Haritalandırma araştırmasının üç bölümden oluşan Tasarım Yoluyla Araştırma süreci aracılığıyla yapılacak; sonuç olarak da detaylıca dökümante edilmiş bir solo tasarım aşamasıyla sonlandırılacaktır. Sonuç olarak bu araştırma; tartışmalarla birlikte kapsamlı bir literatür taraması, örtük/açık eserlerin kavramsallaştırılması için bir metodoloji, ampirik olarak türetilmiş bir örtük müzik dinleme ürünü ve etkileşimlerin açıklığı kavram ve ilgili tartışmaları içerir.
Özet (Çeviri)
Interacting with internet-enabled artefacts has become an indispensable norm of an everyday person's life as it can reduce otherwise demanding tasks down to a flick of a finger. Whereas consumption and utilisation of vast amount of information have also became a norm for navigating through the world's digital commodities – rendering almost every single action an informed decision. On the other hand, music-listening is an ephemeral experience per se, yet it became a certainty to interact with extrinsic attributes thereof as prominent music-listening platforms became saturated with information, which isn't a bad thing in itself; although, having to experience something knowledgably can also mean forgoing certain qualities of that experience. Even though it still is possible to listen to music through less information-intensive artefacts such as a radio, the advent of technology shows promise for affording a more (subjectively) meaningful experience. The same principle pertaining to how information influences user's future actions presented itself as a theoretical notion of user experience that is applicable to interactions with all kinds of artefacts: Explicitness of Interactions. In this study, the goal is to design a music-listening artefact that doesn't afford utilisation of extrinsic attributes of music to users (as opposed to modern music-listening paradigms); and through that process, to empirically discover how the qualities of information relayed by an artefact may influence the user's subsequent actions. This is done through a three-part Research through Design process consisting of a Contextmapping research with sensitisation and idea generation phases to which 12 design specialists partook; tied into a consequential well-documented solo design phase. The outcome involves an extensive literature review with discussions, a methodology for conceptualisation of implicit/explicit artefacts, an empirically derived implicit music-listening artefact, and discussions on Explicitness of interactions concept.